• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۳۹ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13672
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13672

واشنگتن: برادر اندر رهبر کوریای شمالی با گاز سمی کشته شده است

وزارت خارجه ایالات متحده، حکومت کوریای شمالی را متهم کرده است که کیم جونگ نام، برادر اندر کیم جونگ اون، رهبر این کشور را با گاز سمی کشته است. در نتیجه، واشنگتن تحریم های جدیدی علیه کوریای شمالی وضع کرد.

واشنگتن اندکی بعد از آن این خبر را نشر کرد که دو کوریا به دیدار سران شان توافق کردند. هیدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، توضیح داده است که محققان ایالات متحده به تاریخ ۲۲ فبروری به این نتیجه رسیدند که کوریای شمالی مسئول کشته شدن کیم جونگ نام و استفاده از گاز سمی «وی ایکس» است.
نائورت گفت: «این نشان دهنده آشکار بی توجهی به قواعد جهانی علیه استفاده از سلاح های کیمیای است و بار دیگر ماهیت بی رحمانه کوریای شمالی را نشان می دهد و ما نمی توانیم برنامه کشتار جمعی کوریای شمالی را از هر نوعی که باشد تحمل کنیم.»

بر اساس قانون ایالات متحده امریکا، نتیجه گیری وزارت خارجه تحریم های اقتصادی را موجب می شود. تحریم های جدید روز دوشنبه به اجرا در می آیند و عمدتا نمادین هستند، زیرا حکومت ایالات متحده امریکا قبلا چندین تحریم دیگر را علیه کوریای شمالی تحمیل کرده است.

این را هم بخوانید:  سفیر پاکستان: هرگونه اقدام تلافی جویانه هند علیه پاکستان در روند صلح افغانستان تاثیر میگذارد

حمله عجیب و غریب در کوالالامپور

کیم جونگ نام ۴۵ ساله در ماه فبروری سال ۲۰۱۷ در میدان هوایی کوالالامپور، پایتخت مالزیا، کشته شد. دو زن که پس از حمله دستگیر شدند، متهم اند که بالای چهره کیم جونگ نام که در میدان هوایی منتظر پرواز بود، گاز سمی پاش داده اند. این زنان در ماه اکتوبر سال گذشته ادعای بی گناهی کردند. فرض بر این است که این حمله توسط اداره استخبارات کوریای شمالی برنامه ریزی شده بود. اما رهبری کوریای شمالی تمام این اتهامات را رد می کند.

کیم جونگ نام، بزرگترین پسر کیم جونگ ایل بود. در سال های اخیر، او در خارج از کوریای شمالی زندگی می کرد. او بارها کشورش را مورد انتقاد قرار داده بود ولی با آن هم مخالف رژیم محسوب نمی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *