• انتشار: ۴ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۸:۴۰ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 9126
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9126

هند و امریکا، نشست سه جانبه‌ای با افغانستان برگزار می کنند

درکنار نگرانی از لانه‌های امن هراس‌افگنی در پاکستان، وزیران خارجه هند و امریکا در دهلی نو توافق کرده اند که نشست سه جانبه میان افغانستان، هند و امریکا بزودی برگزار ‌شود.

درکنار نگرانی از لانه‌های امن هراس‌افگنی در پاکستان، وزیران خارجه هند و امریکا در دهلی نو توافق کرده اند که نشست سه جانبه میان افغانستان، هند و امریکا بزودی برگزار ‌شود.

ریکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا پس از پاکستان، صبح دیروز چهارشنبه، وارد دهلی نو شد و در یک نشست خبری با همتای هندی‌اش، از خطر موجودیت گروه‌های هراس افگن در خاک پاکستان یادآور شده گفت: “شبکه‌های هراس‌افگن درحال گسترش نیروها، افزایش قدرت و قابلیت‌های نظامی خود در پاکستان هستند. این موضوع می‌تواند یک تهدید برای ثبات پاکستان باشد که هیچ کس از آن سود نخواهد برد و از اینرو نابودی این شبکه‎ها به سود همه است”.

در این سفر، هند و امریکا هم چنان بر تقویت همکاری‌های مشترک برضد هراس‌افگنی توافق کردند و وزیرخارجه امریکا با آنکه از پاکستان نام نبرد اما گفت: “در نبرد برضد هراس افگنی ایالات متحد امریکا شانه به شانه درکنار هند ایستاده است. لانه‌های امن هراس افگنان قابل تحمل نیستند”.

این را هم بخوانید:  روسیه: آمریکا اگر نتواند با طالبان به نتیجه ای برسد این بار باید با رسوایی خاک افغانستان ترک کند

بربنیاد راهبردتازه، امریکا، هند باید نقش بیشتر در افغانستان داشته باشد، حالا در این نشست خبری، سوشما سواراج، وزیر خارجه هند، از نشست سه جانبه میان امریکا، افغانستان و دهلی نو نیز یاد کرده گفت: “ما توافق کردیم که نشست سه جانبه هند، افغانستان و ایالات متحد را به زودی برگزار کنیم”.

تلرسون، پس از توقف کوتاه در فرودگاه بگرام، روز سه شنبه به پاکستان رفت و از آنجا وارد هند شد.

تلرسن در پاکستان نیز بر نابودی لانه‌های امن هراس افگنی تاکید کرده گفت: “نگرانی امریکا از از وجود پناه‌گاهای امن هراس افگنان درخاک این کشور است و باید اسلام آباد درباره این نگرانی‌های واشنگتن رسیدگی کند.”

رییس جمهور غنی نیز در سفر دیروزش به دهلی، در یک مرکز بین‌المللی از همکاری نکردن پاکستان در کار گفتگوهای صلح به شدت انتقاد کرده گفت: “با وجود تلاش‌های زیاد، متاسفانه هیچ پیشرفتی با پاکستان به وجود نیامده است. ما دست صلح و گفتگو را به سوی این کشور دراز کردیم، اما متاسفانه نتیجه، تشدید درگیری‌ها در افغانستان بود.”

این را هم بخوانید:  میخائیل گورباچف: آمریکا قصد دارد قدرت و ارادۀ خود را بر جهان دیکته کند

جای برای طالبان در حکومت:

در سفر افغانستان نیز وزیر خارجه امریکا به خبرنگاران گفته بود که در برابر هراس افگنان به جنگ ادامه می‌دهند تا آنان درک کنند که از راه نظامی نمی توانند پیروز شوند الی اینکه به گفتگوهای صلح بپوندند.

این مقام ارشد امریکایی افزود: “ما باور داریم که چهره‌های میانه‌رو میان طالبان هستند که نمی‌خواهند برای همیش بجنگند. همزمان آنان نمی‌خواهند که فرزندان‌شان برای همیش در جنگ باشند. برای آنانی که هراس افگنی را انکار کنند و دست از خشونت بردارند و تعهد برای یک افغانستان با ثبات و مترقی نمایند، جایگاه در حکومت افغانستان است.”

سفر در سه کشور که سال‌ها باهم رقابت دارند و در این میان به باور برخی، افغانستان را میدان جنگ های نیابتی خود قرار داده اند.

برخی از اعضای پیشین طالبان چون سید اکبر آغا، به این باور دارند که به هدف جلوگیری از خشونت‌ها و تامین صلح، باید یک راهکار منظم و جامع در داخل کشور به وجود آید نه آنکه از هند و پاکستان کمک خواسته شود.

این را هم بخوانید:  زاخیلوال: اگر حکومت مؤقت صلح می آورد من از آن حمایت میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *