• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۴۷ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 9856
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9856

هشت باب کارخانه‌ عمده‌ی مواد مخدر منهدم شد

در نخستین ماموریت مشترک نیروهای نظامی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو، هشت کارخانه‌ی عمده‌ی مواد مخدر در هلمند از بین برده شده است.

در نخستین ماموریت مشترک نیروهای نظامی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو، هشت کارخانه‌ی عمده‌ی مواد مخدر در هلمند از بین برده شده است.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که این ماموریت هوایی دیشب، یکشنبه ۲۸ عقرب، در هلمند به ویژه در ولسوالی‌های سنگین، موسی قلعه، کجکی و نوزاد این ولایت انجام شد.

در خبرنامه‌ی ارگ آمده است: “صلح و ثبات در افغانستان نیازمند مبارزه‌ی جدی با اقتصاد جرمی، تولید و قاچاق مواد مخدر است؛ زیرا مواد مخدر یکی از منبع‌های عمده‌ی تمویل جنگ و هراس‌افگنی محسوب می‌شود.”

خبرنامه افزوده است که حکومت برای از بین بردن تمام مرکزهای تولید و تجارت مواد مخدر در کشور را از بین ببرد.

بر بنیاد خبرنامه، حکومت جنگ کنونی را جنگ “مواد مخدر و منبع اساسی تمویل طالبان و سایر گروه‌های هراس‌افگن است” و هراس‌افگنان با استفاده از آن فعالیت می‌کنند.

در خبرنامه آمده است که کارزار از بین بردن مواد مخدر یکی از “‌هدف‌های راهبردی” حکومت افغانستان است.

این در حالیست که پنج روز پیش دفتر مبارزه برضد مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد اعلام کرد که تولید مواد مخدر در افغانستان در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته است.

در گزارش آمده بود که تولید تریاک از دانه‌های خشخاش در افغانستان به حدود ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۷ میلادی رسیده است.

گزارش نشان می‌دهد که این افزایش پس از آن صورت گرفته که ساحه‌ی کشت مواد مخدر در سطح افغانستان به گونه‌ی سریع گسترش یافته است.

در این گزارش آمده بود که نصف کل این افزایش مربوط به هلمند است. ساحه‌ی کشت در این ولایت به ۶۳ هزار و ۷۰۰ هکتار رسیده است که افزایش ۷۹ درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *