• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۱۸ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 13502
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13502

هزاره ها و جنبش روشنایی!

جنبش روشنایی، یک جنبش اعتراضی در برابر نابرابری های اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و بخصوص یک حرکت خود جوش مردمی در مقابل تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها می باشد که با احزاب سیاسی کاملاً فرق دارد.

جنبش روشنایی، یک جنبش اعتراضی در برابر نابرابری های اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و بخصوص یک حرکت خود جوش مردمی در مقابل تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها می باشد که با احزاب سیاسی کاملاً فرق دارد.

در احزاب سیاسی برنامه منظم وجود دارد که اعضای آن تقریباً اهداف مشترک را تعقیب می نمایند و برای بدست آوردن قدرت مبارزه می نمایند، در حالیکه در جنبش های اجتماعی افراد گونه گون و با عقاید گونه گون صدای اعتراضی خود را در موضوعات مشخص بگوش دولت می رسانند و خود ها در پی کسب قدرت نیستند.

پس اگر جنبش روشنایی را در قالب جنبش های اجتماعی مورد مطالعه قرار دهیم نه تنها در عمر کوتاهی خود موفقانه عمل کرده است ، بلکه مافوق موفقانه عمل کرده است ، تا جایی که اگر ادعا گردد که جنبش روشنایی در سطح افغانستان و منطقه بی نظیر است هیچ جایی مبالغه در آن نیست.

از این که چرا حکومت و احزاب سنتی با جنگ تمام عیار علیه جنبش روشنایی اقدام کردند علت آن پایگاهی مردمی جنبش روشنایی و بیداری خرد اجتماعی بود، چون ترس حکومت و احزاب سنتی بیشتر از بیداری مردم هستند که مبادا نشود در ساختار کهنه و دیکته شده حکومت و احزاب سنتی تغییرات وارد گردد.

به هر حال، اکنون این سوال را در پیش روی شورای عالی جنبش روشنایی مطرح می نماییم که می خواهند منحیث یک جنبش اعتراضی باقی بمانند و یا اینکه در سدد هستند که به شکل یک حزب سیاسی در آیند و برنامه های منظم را تعقیب نمایند، اگر جنبش روشنایی خواسته باشند که به صورت یک حزب سیاسی مدرن داخل فعالیت شوند، با داشتن چنین شورای عالی این امر محال و نا ممکن است، چون اعضای شورای عالی با دیدگاه های مختلف و حتی اعضای احزاب سیاسی مختلف هستند که این بافت برای فعالیت جنبش های اجتماعی کار آمد و برای فعالیت یک حزب سیاسی ناکارآمد است، لذا اگر جنبش روشنایی خواسته باشند یک حزب سیاسی را تأسیس نمایند اول باید شورای عالی جنبش روشنایی لغو نمایند و بعداً با تفاهم با یکدیگر و روشنفکران بیرون از جنبش روشنایی طرح یک پلاتفورم جدید را بریزند که اعضای آن فقط می توانند در یک حزب سیاسی فعالیت نمایند نه در چند حزب سیاسی .

نگارنده: حسن علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *