• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۲۶ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 12047
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12047
محقق و سفیر امریکا در کابل دیدار کردند

هزاره ها قربانی تبعیض دولت در یک و نیم دهه گذشته

معاون دوم رئیس اجرایی دولت وحدت ملی در دیدار با سفیر امریکا در کابل می گوید در یک و نیم دهه گذشته هزاره ها مورد بی توجهی حکومت بوده است.

محقق تاکید کرد مردم افغانستان خصوصاً جامعه هزاره و تشیع طرفدار صلح ودموکراسى هستند از همان آغاز فصل جدید در کشور ما در حدود ١۶ سال قبل که به مردم وجامعه هزاره هدایت دادیم تا به دولت سازی و دموکراسی و فراگیری علم رو بیاورند و از سلاح بازى دورى کنند تا امروز هزاره ها در این عرصه کاملا موفق شده اند و در حمایت از نظام و دموکراسی در جایگاه ویژه قرار دارند.

معاون دوم ریاست اجرایی افزود:” با وجود اینکه مردم هزاره بیشترین پشتیبانی را از نظام و حکومت کرده اند، اما طی یک و نیم دهه گذشته، به آنها توجه لازم ودر خور شأن شان صورت نگرفته است به طور مثال شاهراه کابل ، میدان ، بامیان ، غور ، هرات که چهار ولایت هزاره وایماق نشین را به بازار کابل وهرات وصل می کند وموجب رشد اقتصادى ورونق زندگى براى سه ونیم میلیون انسان می شود هنوز که ۱۷ سال از حضور جامعه جهانى در افغانستان می گذرد ۲۰% این شاهراه مهم به طور پخته ساخته نشده و این مسأله نشان دهنده تبعیض وبى مهرى درحق مردم این مناطق است و این امر باعث دلخورى آنان گردیده است.”

معاون دوم ریاست اجرایی در دیدار با سفیر امریکا در کابل همچنین با اشاره به تنش ‌های سیاسی اخیر در کشور تاکید کرده تنها راه حل این مشکلات گفت وگو و توجه به خواسته‌های طرفین می‌ باشد و در این قضایا باید نیروهای امنیتی بی‌طرف بوده و از خشونت دوری شود.

در این دیدار طرفین روی تحولات افغانستان، امنیت، انکشاف، انتخابات و موضوعات مورد علاقه دو کشور صحبت و تبادل نظر نمودند.

 

استقبال از استراتژی امریکا در قبال افغانستان

آقای محقق در این دیدار از استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان استقبال نمود و افزود یکى از نکات مثبت این استراتیژى این است که مقید به محدودیت زمانی نبوده، وابسته با اوضاع و شرایط افغانستان می‌باشد و این امر تروریزم و دشمنان مردم افغانستان را ناامید و عصبانی کرده و در نهایت شکسته خواهد شد.

آقای محقق در مورد حملات مرگبار گروه های تروریستی به ویژه داعش بالای تجمعات مردمی و اماکن مذهبی اشاره کرد که در آنها بیشتر از یک‌هزار و دوصد تن از افراد ملکی شهید و زخمی شده اند.
وی همچنان به طرح پیشنهادى جامع اداری و امنیتی مناطق هزارجات اشاره کرده و تصریح نمود: با توجه به خطرهای برخواسته از سوی گروه‌های تروریستی، ایجاب می‌کند که به مناطق مرکزی توجه شود.

معاون دوم ریاست اجرایی افزود که پس از حملات خونین تروریستان بر مراکز مذهبی، طرح امنیت مساجد را ارایه کردیم که در کاهش تلفات ملکی موثر واقع شد، ولی این طرح به صورت کامل انجام نشده است و امکانات کافی در اختیار نیروهای توظیف شده قرار نگرفته است.

آقای محقق در مورد تنش های بوجود آمده میان بلخ و کابل، و نیز تنش های موجود میان قندهار و کابل و قضیه جنرال دوستم معاون اول رییس جمهورى گفت تنها راه حل این مشکلات گفت و گو و توجه به خواسته های طرفین می باشد.
معاون ریاست اجرایی در ادامه این نشست به موضوع انتخابات اشاره کرده و تاکید نمود یگانه راه حل عبور از بحران، انتخابات می باشد.

وی افزود مردم نسبت به انتخابات بی باور شده اند و خواست احزاب و نهادهای سیاسی این است که شورای احزاب سیاسی از پروسه انتخابات نظارت کامل داشته باشند و نیز در قضیه اعلامیه احزاب وائتلاف های سیاسى در نظر گرفته شود.

استاد حاجی محمد محقق در مورد تشکیل ائتلاف نجات افغانستان نیز گفت که تشکیل دهندگان این ائتلاف کسانی هستند که در طول سالیان جهاد از افغانستان دفاع کرده اند و تشکیل این ائتلاف به منظور اصلاح نظام و گردهم آوردن جریانهای سیاسی به منظور آمادگی بهتر برای انتخابات پیش روی می باشد.

در همین حال سفیر امریکا در کابل گفت نظرات شما ما را در نحوه عمل در آینده کمک بنیادى می‌کند.

وى تاکید نمود ما می خواهیم نظریات شما را برای موفقیت در افغانستان و بهبود اوضاع در این کشور داشته باشیم.

جان آر باس همچنان افزود: ایالات متحده امریکا خواهان نظامی است که در آن همه حق داشته باشد نظر بدهند وسیاست کنند و جریانهای سیاسی و مردم افغانستان سهم داشته باشند و از یک کشور مترقی و متمدن برخوردار گردند.

سفیر امریکا در کابل تاکید کرد که  ما از تشکیل شورایى که به خاطر نظارت بر پروسه انتخابات تشکیل شود وبه خواست احزاب سیاسى و مردم افغانستان باشد حمایت می نماییم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *