• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۰۰ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 7944
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7944

هزاره های غزنی از برق محروم خواهند ماند!

سوژه ی امشب شهروندان غزنی، ورود برق وارداتی ترکمنستان در این شهر است؛ این لین برق به قندهار و پکتیا خواهد رفت، بر اساس گزارش مرکز رسانه ای نظام محلی غزنی، برق به گونه ی آزمایشی، امشب وصل شده؛ در این شرایط به دو سه نکته ای، می باید پرداخت.

سوژه ی امشب شهروندان غزنی، ورود برق وارداتی ترکمنستان در این شهر است؛ این لین برق به قندهار و پکتیا خواهد رفت، بر اساس گزارش مرکز رسانه ای نظام محلی غزنی، برق به گونه ی آزمایشی، امشب وصل شده؛ در این شرایط به دو سه نکته ای، می باید پرداخت.

یک: ساحه های هزاره نشین شهر غزنی را در سال جاری، شفاف دیده ام و قدم زده ام؛ حیدراباد، قلعه ی امیر محمد خان، توحید آباد، شهرک مهاجرین، قلعه ی قدم، خاک غریبان، نواباد، قلعه ی شهاده، تپه ی شهید مزاری و …؛ هزاره های غزنی، در این جای ها، اسکان دارند؛ در تمام این نواحی، از امتیازات شهری، برق، کوچه های اسفالت شده و ناحیه بندی شهری خبری نیست؛در “قلعه ی امیر محمد خان” هزاره ها و پشتون ها در یک ساحه زیست دارند؛ اما بر اساس “وضعیت حاکم” خانه های پشتون ها، از برشنا برق دارند، اما خانه های هزاره ها، بی برق استند.

دو: وضع گذشته را اگر فراموش کنیم؛ برق وارداتی نیز، بر اساس اراده ی نظام محلی در ساحه های هزاره نشین توزیع نخواهد شد، در جریان دو سه سال کار، تا هنوز یک پایه ی برق، در ساحه های هزاره نشین نصب نشده؛ گویی گپ و گفتار این است که تنها در ناحیه های شهرداری برق توزیع می شود؛ نه فراتر از آن!

سه: پس از تقرر معاون والی، هزاره ها “اشباع” شده اند؛ انگار گپ و گفتار تمام شد، به حق رسیدند و قانع شدند، تمام “ناهنجاری های اجتماعی” دفن گردید!!و مساله ای، برای “دادخواهی” نماند؛ حالا بیشتر “فعالان سیاسی” با “روحیه ی متملقانه”؛ در “چپن اندازی” رقابت می کنند و برخی از “فعالان چاپلوسی”، جز “مداحی” کریم متین، سوژه ای ندارند؛ میزان شوق و انگیزه برای دیدار والی، چنان بالاست که برخی از “کابل” به “غزنی” سفر می کنند و همه ی “دغدغه های امنیتی” را تحمل می کنند، تا در تریبون نظام؛ آن هم در برنامه ای، گرداننده باشد و دو سه نگاره ی فیسبوکی با جناب متین بگیرد.

چهار: هزاره ها در تاریخ همواره “اقلیت مبارز” بوده و هیچ گاه “توجیه گری ” پیشه نکرده و ستمگران را تایید ننموده ؛ اما در زمانه ی ما، به ویژه در این شهر طاعون زده، چنان در “سکوت مرگبار” گرفتار آمده، که جدی بی پیشینه است، میل به سوی ولایت در غرنی خیلی بالاست؛ اما ” تلاش در جهت شعور سیاسی داشتن ” و ” در صف ایستادن ” از “مخیله ی مان حذف شده؛ جوانان ما ساکتند و کهنسالان ما، جز “صف شکنی” چیزی در “کارنامه” ندارند، حالا، در این “شب ظلمت” کسی به ندای “برخیزید” گوش نمی سپارد؛ اما پس از “روشنایی” و “توزیع برق” خواهند برخاست، اما دریغا!! که آن روزها، نتیجه ای نخواهند گرفت.

میثم صحرا؛ فعال مدنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *