• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱:۳۲ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20858
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20858

هزاره‌ها قتل‌عام می‌شوند، اما حکومت تسلیت خالی می‌گوید/پوز زورگو را به خاک می‌مالیم!

او گفت: «بعضی ها برای رسیدن به اقتدار ملی نه برنامه دارند و نه درکش را. امروز تروریستان با اتکا به حامیان‌ خارجی‌شان سلاح‌های پیشرفته دارند، اکثر تلفات نظامیان افغان ناشی از تک تیراندازهای تروریستان است، اما نیروهای ما هنوز هم از ام‌فور و کلاشینکوف استفاده می‌کنند، آنهایی که در چوکات پولیس محلی و خیزش مردمی کار می‌کنند حتی همین کلاشینکوف را هم ندارند».

معاون دوم ریاست اجرایی با انتقادات تند از شیوه‌ی رهبری حکومت افغانستان، گفت که سیاست‌گران بی‌تجربه وحدت ملی را تکه‌تکه کرده‌اند. محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه که امروز پنجشنبه (۲۹ سنبله) مصادف با دهم محرم در یکی از مساجد غرب کابل صحبت می‌کرد، تاکید کرد: حکومتی ایجاد خواهیم کرد که اقتدار ملی را به نمایش بگذارد.

او گفت: «بعضی ها برای رسیدن به اقتدار ملی نه برنامه دارند و نه درکش را. امروز تروریستان با اتکا به حامیان‌ خارجی‌شان سلاح‌های پیشرفته دارند، اکثر تلفات نظامیان افغان ناشی از تک تیراندازهای تروریستان است، اما نیروهای ما هنوز هم از ام‌فور و کلاشینکوف استفاده می‌کنند، آنهایی که در چوکات پولیس محلی و خیزش مردمی کار می‌کنند حتی همین کلاشینکوف را هم ندارند».

محمد محقق ادامه داد: «هر قدر داد بزنیم که به مردم سلاح پیشرفته بدهید، مردم سلاح را نمی‌خورند و نمی‌پوشند، برای دفاع از کشور استفاده می کنند؛ ولی گوش شنوایی نیست که این صدا را بشنود. تمام این‌ها مصروف جمع کردن سرمایه در بانک‌های خارجی هستند». او علاوه کرد: اگر حکومت به سربازان ارتش سلاح‌های پیشرفته نمی‌دهد، حداقل تجهیزات متوسط در اختیار آنان‌ قرار دهد.

او گفت:‌ «در سال اول حکومت وحدت ملی برای حفاظت از مساجد چند میل سلاح توزیع کردند، اما چند روز بعد روند توزیع سلاح به باد فراموشی سپرده شد. حفاظت از مسجد چقدر مصرف دارد؟ مصارف میلیاردی را تامین می توانند، اما برای مساجد شیعیان یک هزار نفر نیرو را گماشته نمی‌توانند؟!».

معاون دوم ریاست اجراییه با بیان ‌این‌که برخی از مشاورین جدید رییس‌جمهور گفته‌اند هزاره‌ها خطرناک‌اند و به همین دلیل نباید به آن‌ها سلاح توزیع شود، خاطرنشان ساخت: «ما سلاح و امکانات زیادی داشتیم، اما برای این که در افغانستان دولت سازی صورت گیرد، تسلیم کردیم؛ بی‌خبر بودیم که شب و روز گزارش‌های منفی در مورد مردم ما در نهادهای بین‌المللی نشر می‌کنند. مدنی‌ترین حرکات را طی این سال‌ها ما انجام دادیم، کدام فرد خارجی را هزاره ها کشته‌اند‌ و یا زخمی کرده‌اند؟».

او گفت که هزاره‌ها به‌گونه سیستماتیک و هدف‌مندانه قتل‌عام می‌شوند، اما حکومت تنها به یک تسلیت خالی بسنده می‌کند. او ادامه داد:‌ «باید مثل گدا پشت دروازه‌ها بگردیم تا اکرامیه شهدای‌مان را بگیریم». محمد محقق علاوه کرد: «‌صدای ما را چه کسی از پشت پرده‌های زخیم ارگ می‌شنود؟ هشتاد نفر از مشاوران‌شان تابعیت خارجی دارند و نمی‌فهمند در کدام منطقه افغانستان جنگ جریان دارد».

او در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به وضعیت بد اقتصادی شهروندان افغانستان،‌ گفت: «امروز مردم ما به‌خاطر گرسنگی به‌گونه سیل‌آسا از کشور فرار می‌کنند، تمام شرکت‌های داخلی ورشکسته شده‌اند؛ اما تمام قراردادها را چند تن از شرکای سیاسی مقامات بلندپایه می‌گیرند».

معاون دوم ریاست اجرایی افزود: «امروز مردم گرسنه هستند، وظیفه حکومت پیدا کردن نان و بهتر کردن اقتصاد مردم است، سرمایه‌های خارجی تحت نام کمک به مردم افغانستان را به کجا می‌برند؟ تا چه زمانی دزدی می‌کنند و سیر نمی شوند؟».

او در در بخش دیگری از سخنان خویش شهروندان افغانستان را به ملی‌گرایی تشویق کرد و گفت: در حدی مردم را رنج داده‌ایم و به‌ آن‌ها دروغ گفته‌ایم که دل‌های شان از هم دور شده است، اما باید کینه‌ها را از دل‌های‌شان بیرون کنند و به وحدت ملی دست یابند.

او ادامه داد: «امروز وحدت ملی نداریم، باید یکپارچگی مردم را حفظ کنیم، از این احساس خطر نکنیم که به چهار تا مسجد هزاره سلاح دادیم، از این احساس خطر کنیم که مردم از بی‌پناهی به فرد دیگری پناه ببرند».

او گفت که سیاست‌گران بی‌تجربه وحدت ملی را تکه‌تکه کرده‌اند و با پررویی احزاب سیاسی را به استفاده کردن از زور تهدید می‌کنند. آقای محقق گفت:‌ «وقتی به زور حکومت می‌کنید، جواب طالبان و داعش را چگونه می‌دهید؟ هنوز آنقدر غیرت داریم که در مقابل زورگویی‌های‌تان ایستاده شویم».

معاون دوم ریاست اجرایی خاطر نشان ساخت: تمام شهروندان افغانستان باید در مقابل قاتلان مردم بسیج شوند و دسایس را افشا کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *