• انتشار: ۶ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 11388
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11388

هزاره‌ها ترسو یا بی اعتماد به نفس

گاه مردم هزاره استراتژیک و راهبردی در مسأله استخدام نیست؛ بلکه نگاه روز مره و موقتی دارند. به همین جهت حضور در ارگان‌های دولتی چه ملکی و چه نظامی را نوعی خطر جانی به حساب می‌آورند

یکی از مشکلات مردم هزاره عدم حضور آنان در مراکز تصمیم‌گیری است. این امر ممکن است دو علت داشته باشد:

یکی تبعیض شدید حاکم بر حکمرانان و تکنوکرات‌های موجود در ادارات افغانستان و دیگری عدم تمایل مردم هزاره در ورود به بدنه دولت.

علت اول یک امر واقعی است که اقوام مختلف موجود در ادارات تمایل ندارند که از اقوام دیگر در کنارشان حاضر باشند. این امر به سبب فساد حاکم در استخدام بر اساس قوم‌گرایی و پارتی بازی تشدید می‌شود؛ زیرا نژاد گرایی و پارتی بازی جای شایسته‌سالاری را در ادارات گرفته است و فردی می‌تواند در ادارات استخدام شود که حمایت گر نژادی در اداره یا خارج از اداره داشته باشد.

این مسأله باعث می‌گردد اقوامی چون هزاره که حضور کمرنگ در ادارات دارند و از سوی دیگر پارتی‌های شان هم به فکر حزب و جناج خود هستند، نتواند در بدنه دولت حضور داشته باشند و آن باعث عدم حضور آنان در مراکز تصمیم‌گیری و قدرت می‌شود.

این را هم بخوانید:  امریکا به اشرف غنی هشدار داد که واشنگتن هیچگونه ارتباطی با حمدالله محب نخواهند داشت

علت دیگر، به نظر حقیر ترسو بودن و عدم اعتماد به نفس مردم هزاره است که باعث می‌گردد در بدنه دولت حضور کمرنگ داشته باشند.

نگاه مردم هزاره استراتژیک و راهبردی در مسأله استخدام نیست؛ بلکه نگاه روز مره و موقتی دارند. به همین جهت حضور در ارگان‌های دولتی چه ملکی و چه نظامی را نوعی خطر جانی به حساب می‌آورند و تا جایی که می‌توانند از آن دوری می‌کنند.

البته تاجایی این ایده امر واقعی هم هست ولی اگر نگاه به استخدام نگاه استراتژیک باشد، باید مردم هزاره برای حضور در مراکز تصمیم‌گیری برای دفاع از حق مشروع خود، این خطر را بپذیرند و تلاش فراوان به خرج دهند تا در مراکز تصمیم‌گیری دولت ورود پیدا کنند.

نکته قابل توجه این است که رهبران شیعه و هزاره هم باید به این امر به صورت خط‌ مشی استراتژیک بنگرند و از حمایت و پشتیبانی از افراد بی لیاقت حزبی خود داری کنند و از کسانی حمایت کنند که می‌توانند در ادارات دولتی برای دفاع از حق مردم هزاره مؤثر واقع شوند که متأسفانه تا کنون چنین نبوده است.

این را هم بخوانید:  برگزاری جلسۀ امنیتی در ارگ ریاست جمهوری

 

عزیزالله خلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *