• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۰۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 13645
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13645

هرگز اجازه نخواهیم داد که مدیریت صلح را کسی از ما بگیرد

رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح سال کاری دورۀ شانزدهم شورای ملی از مزیت جایگاه کشور به عنوان پل ارتباط اقتصادی منطقه برای انواع ترانزیت، آب و بازگشت مهاجران به عنوان مهمترین ظرفیت های افغانستان برای توسعه یاد کرد و آنها توجه به آنها را سبب خودکفایی کشور دانست.

رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح سال کاری دورۀ شانزدهم شورای ملی از مزیت جایگاه کشور به عنوان پل ارتباط اقتصادی منطقه برای انواع ترانزیت، آب و بازگشت مهاجران به عنوان مهمترین ظرفیت های افغانستان برای توسعه یاد کرد و آنها توجه به آنها را سبب خودکفایی کشور دانست.

محمد اشرف غنی روز چهارشنبه در مراسم هشتمین سال شروع کار مجلس نمایندگان فعلی بعد از تعطیلات ۴۵ روزه زمستانی گفت که برای ایستادن کشور روی پای خودش باید مسیرهای مشخصی را در این حوزه ها بپیمایم.

او به فاصله هشت میلیارد دالر اعتبار سالانه برای بودجه کشور و درآمد ۲٫۲ میلیارد دالری فعلی از محل منابع داخلی اشاره کرد و افزود ، افغانستان باید درآمد داخلی خود را از مسیرهای درست سالانه به ۸ میلیارد دالر برساند تا بتواند خودش را اداره کند و سرپا نگه دارد.

اشرف غنی گفت که برای رسیدن به بخشی از این هدف ، تلاش برای تبدیل افغانستان به راه ترانزیت کالاهای مختلف در منطقه است و ما با آغاز طرح انتقال گاز تاپی گام برداشتن در این مسیر را آغاز کرده ایم و تکمیل شدن آن ، انتقال برق تاجیکستان و قزاقستان به پاکستان، تکمیل راه آهن، انتقال فیبرنوری، دسترسی وسیعتر به بندر چابهار، رونق راه لاجورد دیگر اقداماتی است که در این حوزه در دست داریم .

او تصریح کرد که بخش دیگر توسعه و رشد اقتصادی افغانستان مدیریت درست منابع آب است و با ساخت سدهای بزرگ و متوسط تلاش خواهد شد بتوانند هم آب های خود را به سمت توسعه و اشتغال جاری کنند و هم با انعقاد قراردادهای بین المللی از آن بصورت درست استفاده شود.

رئیس جمهور افغانستان همچنین گفت که بازگشت مهاجران افغانستان از پاکستان برای دولتش در اولویت قرار دارد و پس از آن به بازگشت مهاجران از ایران توجه خواهد کرد و این بازگشت را ضرورت بهبود وضعیت کشورش دانست.

غنی راه های تامین صلح در این کشور را وابسته به عملی شدن این طرح ها دانست و گفت که مدیریت زمین و ثبت املاک مردم نیز ما را کمک خواهد کرد تا بتوانیم هم برای توسعه و هم برای جای دادن به مهاجران بازگشتی ، زمین های کافی داشته باشیم.

رئیس جمهور همچنین راهکار و طرح درست استفاده از معادن و استخراج و مدیریت آن را برای اقتصاد پایدار این کشور مهم دانست و گفت کارهای مهمی را در این راستا انجام داده اند.

اشرف غنی یک بار دیگر از طرح صلح با مخالفان مسلح که در نشست «پروسه کابل» ارایه شد حمایت کرد و گفت که اگرچه تروریست های خارجی در تلاش از بین بردن آن هستند اما ما هرگز اجازه نخواهیم داد که مدیریت صلح را کسی از ما بگیرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت که طرح صلحی به مخالفان پیشنهاد شده که خواسته اصلی مردم است، زیرا قربانیان اصلی تداوم جنگ و ناامنی همین مردم هستند.

وی تنها راه دستیابی به صلح پایدار را در افغانستان ایستادن نیروهای مسلح این کشور روی پای خودشان دانست و گفت برای این هدف طرح ۴ ساله ای را تدوین کرده و در حال اجراست که مردم افغانستان در سال های ۱۳۹۷ و ۹۸ خورشیدی شاهد نتیجه آن خواهند بود.

وی یکبار دیگر حکومت را به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه موظف دانست و گفت که تلاش خواهد کرد فرصت های برگزاری انتخابات آزاد را فراهم کند و برای این که اعتماد کمیسیون زیر سوال نرود هیچ مقام دولتی نمی تواند به تنهایی با اعضای کمیسیون دیدار و گفت کند.

وی تصریح کرد که هر نشست با اعضای کمیسیون انتخابات گروهی و با اشتراک همکاران بین المللی صورت خواهد گرفت و در آینده نیز چنین خواهد بود.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان نیز در مراسم بازگشایی از طرح صلح دولت برای مخالفان مسلح حمایت کرد و از دولت خواست که انتخابات مجلس را در زمان تعیین شده برگزار کند.

وی گفت که تداوم کار مجلس فعلی به دلیل برگزار نشدن انتخابات ادامه یافته است که باید با برگزاری انتخابات جدید به این روند پایان داد.

ابراهیمی از رئیس جمهور خواست که به ایجاد دولت خوب توجه جدی کند، زیرا بخش بزرگی از مشکلات کشور را ناشی از دولت داری نادرست برشمرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *