• انتشار: ۳ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۴۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 1233
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1233

نیروهای ارتش خانه و دفتر جنرال دوستم را محاصره کرده‌اند

ده‌ها تن از سربازان ارتش، نیروهای واکنش سریع و پولیس با تجهیزات سنگین در اطراف خانه جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور و شماری از دستیاران ارشد او مستقر شده‌اند.

ده‌ها تن از سربازان ارتش، نیروهای واکنش سریع و پولیس با تجهیزات سنگین در اطراف خانه جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور و شماری از دستیاران ارشد او مستقر شده‌اند.

خانه جنرال دوستم در محله شیرپور در چندکیلومتری شمال غرب کاخ ریاست جمهوری و شمال دفتر معاون اول رئیس جمهور (کاخ صدارت سابق) موقعیت دارد.

از دیشب نفرات مسلح در کوچه‌های منتهی به خانه معاون اول رئیس جمهوری حضور غیرمعمولی داشته‌ و راه‌های متنهی به آن را مسدود کرده‌اند. چند تانک هم در نزدیک خانه او مستقر شده‌اند. همچنین، دو دستگاه تانک در محوطه ساختمان دفتر جنرال دوستم و یک تانک هم رو به روی خانه عنایت بابر فرهمند، رئیس دفتر او استقرار یافته است.

این نیروها ساعتی پس از حضور غیر منتظره جنرال دوستم در دفتر کارش در اطراف خانه و دفتر او و همچنین نزدیک محل کار دستیاران ارشدش مستقر شدند. حضور آنها در شیرپور باعث ترافیک سنگین شده است.

برای چند ماه، عبدالرشید دوستم در دفتر کارش حضور نیافته بود اما شامگاه گذشته، منابع نزدیک به او عکس‌هایی از حضورش در این محل را منتشر کردند. برخی از این عکس‌ها او را در حال امضای اسناد دولتی نشان می‌داد.

منابع نزدیک به جنرال دوستم در مورد حضور نیروهای نظامی در اطراف خانه و دفتر کارش اظهار نظری نکرده‌اند اما یک منبع کاخ ریاست جمهوری که نخواسته نامش فاش شود، گفته که معاون رئیس جمهوری با حدود ۱۵۰ محافظ مجهز به ساز و برگ سنگین نظامی در دفترش حضور یافته که از نظر این منبع، اقدامی “غیرقانونی” بوده است.

این منبع گفته که “در این مرحله” هیچ برنامه‌ای برای دستگیری آقای دوستم یا محافظان او نیست.

پیش از این دادستانی کل کشور از عبدالرشید دوستم خواسته بود برای پاسخگویی در مورد ادعای احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان و از معاونان سابق آقای دوستم در حزب جنبش ملی اسلامی، به دفتر دادستانی کل حضور یابد.

دادستانی کل همچنین به وزارت داخله دستور داده بود که ۹ نفر از محافظان شخصی جنرال دوستم را در ارتباط با اتهام مطرح شده از سوی آقای ایشچی، بازداشت کند.

تا به حال نه آقای دوستم به احضار دادستانی کل پاسخ داده و نه محافظانش بازداشت شده‌اند.

عبدالرشید دوستم از پارسال انتقادهایی را نسبت به رویکرد در مبارزه با گروه‌های شورشی، از جمله گروه طالبان آغاز کرد و در این مدت چند بار شخصاً برای مبارزه با طالبان به ولایت‌های شمالی جوزجان، فاریاب و سرپل سفر کرده است.

او در یک مورد در صحبت علنی خود اشرف غنی، رئیس جمهور را به داشتن گرایش قومی متهم کرد و گفت که او اختیارات دولتی را در دست خود متمرکز کرده و صلاحیت‌های سایر مقام‌های دولتی را محدود کرده است. آقای دوستم در اعتراض به همین موضوع، در بیش از دوسال گذشته از رفتن به دفتر کارش خودداری کرده است.

منابع نزدیک به رئیس جمهوری این اتهام را رد کرده‌اند.

بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *