• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۰۷ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13789
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13789
به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زن

نگاهی به وضعیت زنان در دولت کنونی

به‌مناسبت روز جهانی همبستگی زنان (۸ مارچ) نگاهی به آمار رسمی نهادها و اداره‌های دولتی از حضور و اشتراک زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، قانون‌گذاری، حکومت‌داری، بهداشت، ارتش و پولیس و هم‌چنان چالش‌های زنان می تواند وضعیت کنونی زنان در دولت را نشان دهد.

تغییرات در بخش احوال نفوس
اداره‌ی مرکزی احصاییه در سال ۹۵ خورشیدی مجموع نفوس افغانستان را ۲۹.۷ میلیون نفر برآورد کرده است که از مجموع این شمار، ۱۴.۵ میلیون نفر (۴۸.۸ درصد) آن را زنان و ۱۵.۲ میلیون آن را مردان تشکیل می‌دهد.
بر پایه‌ی آمار اداره‌ی ثبت احوال نفوس، نزدیک به ۵۰ درصد نفوس شهری و تنها ۳۰ درصد نفوس روستایی شناس‌نامه دارد. این اداره می‌گوید که در جریان امسال، حدود ۳۹۰ هزار کارت تولد برای نوزادان در زایشگاه‌ها توزیع شده که از آن میان ۱۴۸,۱۳۳ کارت تولد به نوزادان دختر توزیع شده است.

بر اساس آمار اداره‌ی ثبت احوال نفوس، در سال ۹۶ خورشیدی، بیش از ۱۳ هزار تن در سراسر افغانستان وفات کرده که از این میان بیش از ۲ هزار تن زنان بوده‌اند.
اداره‌ی ثبت احوال نفوس می‌گوید درسال ۱۳۹۶، بیش از ۹ هزار مورد ازدواج در سراسر افغانستان ثبت شده و در مقابل آمار ثبت طلاق به بیش از صد مورد رسیده است. از سویی هم امسال چهار هزار و ۲۷۰ خانواده به کشور برگشته‌اند و بیش از ۴۱ هزار شهروند دیگر از مناطق اصلی شان بی‌جا شده‌اند.

زنان و تحصیلات عالی
بر اساس آماری که وزارت تحصیلات عالی به اطلاعات روز ارائه کرده، بیش از ۸۸ هزار دانشجوی زن در سراسر افغانستان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در حال تحصیل‌اند. از این میان در حدود ۴۴ هزار دانشجو در ۳۷ دانشگاه دولتی درس می‌خوانند و بیشتر از ۴۳ هزار دانشجوی دیگر در دانشگاه‌های خصوصی مشغول تحصیل‌اند.

درسال ۱۳۹۶ بیشتر از ۳۰۰ بورس تحصیلی خارج از کشور به زنان اختصاص یافته است. هم‌چنان ۷۰۰ دانشجوی دختر در دانشگاه‌های داخلی درحال خواندن مقطع کارشناسی ارشد شان هستند. دانشگاه بلخ با بیش از ۷۵۰۰ دانشجو، دانشگاه کابل با بیش از ۶۸۰۰ دانشجو و دانشگاه هرات با داشتن بیش از ۶۷۰۰ دانشجوی دختر؛ سه دانشگاه برتر از میان ۳۷ دانشگاه کشور است، که بیشترین شمار دانشجویان دختر را دارد. از میان ۳۷ دانشگاه دولتی، سه دانشگاه در ولایت‌های ارزگان، میدان وردک و پکتیکا هیچ دانشجوی دختر ندارد. ۳۳ درصد دانشجویان دانشگاه مرکزی کابل و ۵۴ درصد دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه افشار را دختران تشکیل می‌دهند.
بر اساس آمار وزارت تحصیلات عالی، شمار کل استادان زن در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، بیش از ۲ هزار تن هستند که بیش از ۷ صد تن آن‌ها در دانشگاه‌های دولتی و بیش از ۱۲۰۰ تن دیگر آن‌ها در دانشگاه‌های خصوصی تدریس می‌کنند. از مجموع ۷۷۹ استاد زن در دانشگاه‌های دولتی، ۱۳ استاد مدرک تحصیلی دکتورا دارد، ۲۸۷ استاد مدرک فوق لیسانس و ۴۷۹ استاد مدرک لیسانس دارد.

۲۰ زن در سطح‌های بلند مدیریتی نهادهای اکادمیک به‌عنوان رییس دانشگاه، معاون دانشگاه و رییس دانکشده‌ قرار دارند. بر مبنای ستراتیژی جنسیت (جندر) تا سال ۱۳۹۹ حضور زنان در کادر علمی دانشگاه‌ها به ۲۰ درصد افزایش میابد.

زنان و آموزش و پرورش

بر اساس آمار رسمی، از میان بیش از ۲۰۰ هزار آموزگار در سراسر کشور، بیش از ۶۰ هزار آن را زنان تشکیل می‌دهند. درکابل به‌طور استثنایی شمار آموزگاران زن سه برابر آموزگاران مرد هستند. در بلخ و هرات نیز آموزگاران زن بیشتر از مردان هستند. ولایت‌های، پکتیکا (۵۲)، ارزگان (۹۲) و زابل (۷۴) کمترین آموزگار زن را دارند.

در سراسر افغانستان بیش ۱۷۸۰۰ باب مکتب وجود دارد. از این میان بیش از ۲۷۰۰ باب مکتب دخترانه و بیش از ۶۳۰۰ مکتب پسرانه و بیش از ۸۷۰۰ باب مکتب، دخترانه و پسرانه است. بدخشان و بامیان دو ولایتی است که تعداد مکتب‌های دخترانه از پسرانه بیشتر است. ولایت‌های هلمند (۸)، کندهار (۱۱)، زابل (۱۳) کمترین مکتب ویژه‌ی دختران را دارد.

از میان ۹ میلیون و ۳۸۹ هزار دانش‌آموز در سراسر افغانستان، ۳ میلیون ۵۶۴ هزار دانش‌آموز، دختر هستند.

بر اساس آماری که وزارت معارف منتشر کرده، در هیچ ولایتی شمار دانش‌آموزان دختر از پسر بیشتر نیست. ولایت‌های دایکندی و بامیان بالاترین درصدی حضور دختران دانش‌آموز را دارد.

 

زنان و نهادهای عدلی و قضایی
در سال ۱۳۹۵ خورشیدی مجموع قاضی‌ها در افغانستان بیش از ۱۸۰۰ نفر بوده که از جمله ۲۱۳ نفر آن (۱۱.۵ درصد) زن هستند. هم‌چنان تعداد دادستان‌ها بیش از ۱۹۰ نفر بوده که ۸.۲ درصد آن زنان هستند. تعداد وکلای مدافع بیش از ۱۳۰۰ نفر بوده که ۱۸.۲ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

درحالی که دادستانی کل افغانستان آمار دادستان‌های زن را ارائه نکرد اما دادگاه عالی کشور گفت که بیش از ۱۱ درصد کل تشکیل امسال این نهاد را زنان تشکیل می‌دهد. بر اساس آمار رسمی، از مجموع بیش ۲ هزار قاضی، بیش از دوصد تن آن را زنان تشکیل می‌دهد.

دادستانی کل در گفت‌وگو با اطلاعات روز گفت که در تمامی ولایت‌ها، قاضی زن وجود دارد اما آماری که از حضور قاضیان زن در ولایت‌ها ارائه کرده فقط در ۱۵ ولایت افغانستان کم‌ازکم ۶ قاضی زن فعالیت می‌کند.
زنان و بهداشت
آخرین آمار از شمار داکتران در افغانستان، آماری است که در سال ۹۵ تهیه شده است. بر اساس این آمار، شمار مجموعی داکتران در کشور بیش از ۲۲ هزار نفر بوده که از این میان بیش از ۱۲ هزار تن آن مرد و بیش از ۷۸۰۰ تن آن زن بوده است.

آمار وزارت صحت عامه و دموگرافی سال ۱۳۹۵ اداره‌ی مرکزی احصایه نشان می‌دهد که از هر صد هزار ولادت، ۱۳۰۰ مورد آن منجر به مرگ مادر شده که نظر به کشورهای جنوب آسیا در سطح بلند قرار دارد. یکی از عوامل مرگ‌ومیر مادران نبود زایشگاه‌ها و داکتران عنوان شده است.
زنان و رهبری
آخرین بررسی مشارکت زنان و مردان در سطح تصمیم‌گیری نشان می‌دهد که زنان در تصمیم‌گیری‌ها ۱۰.۷ درصد و مردان ۸۹.۳ درصد سهم داشته‌اند. سهم زنان در نهادهای دولتی ۱۰.۳ درصد، در بخش خصوصی ۹.۶ درصد و در سازمان‌های غیردولتی ۲۰.۳ بوده است.
از مجموع بیش از ۸۷۰۰ تن تصمیم‌گیرنده در دولت، سهم زنان ۱۰.۷ درصد بوده است. در سال ۹۵ از مجموع ۸۳۰۰ کارمند دولت، ۹۲ و نیم درصد مردان در پست‌های بالا بوده‌اند در حالی که سهم زنان فقط بیش از ۷ درصد بوده است.
دولت افغانستان در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۰ در حدود ۳۰ درصد پست‌های تصمیم‌گیری و رهبری را به زنان اختصاص دهد. این در حالی است که تا سه روز پیش هیچ نهادی به شمول کمیسیون اصلاحات اداری، آمار تازه‌ای از حضور زنان در دولت نداشتند.
شمار کل کارمندان خدمات ملکی دولت به شمول پرسونل خدماتی و کارگران در سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۴۰۰ هزار بوده‌اند که بیش از ۲۲ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان و قانون‌گذاری
در مجلس نمایندگان براساس فهرستی که وب‌سایت پارلمان افغانستان منتشر کرده، ۶۷ وکیل زن حضور دارد.

هم‌چنان از مجموع ۱۰۲ سناتور در مجلس بزرگان ۲۱ نفر آن زنان هستند.

 

زنان در حکومت‌داری محلی
اداره‌ی ارگان‌های محلی در مرکز افغانستان و ولایت‌ها بیش از ۶ هزار کارمند دارد که بیش از صد کارمند آن زن است. منیره یوسف‌زاده، سخن‌گوی اداره‌ی ارگان‌های محلی و مونسه حسن‌زاده، معاون والی هرات و دو ولسوال از مقام‌های برجسته‌ی زنان در این نهادند.

زنان و رسانه
بر اساس آمار غیررسمی موسسه تساوی، در حدود ۲۰۰ زن در سراسر افغانستان در رسانه‌ها فعال‌اند. تلویزیون زن با ۵۴ کارمند بیش‌ترین کارمند زن در رسانه‌ها را دارد. حدود ۲۰ درصد کارمندان روزنامه‌ی اطلاعات روز زن است.

زنان در ارتش و پولیس
وزارت دفاع آمار تازه‌ای از حضور زنان در ارتش اعلام نکرد. اما بر اساس گزارش اداره‌ی احصاییه مرکزی در سال ۱۳۹۵، بیشتر از هزار زن (۱۰۵۲) در ارتش حضور داشته‌اند.
بر اساس آماری که وزارت داخله به روزنامه‌ی اطلاعات روز ارائه کرده است، از مجموع کل پولیس افغانستان ۴هزار تن آن زنان هستند. حدود ۱۵۰ تن از زنان پولیس در ترکیه مشغول آموزش اند.

زنان و توسعه‌ی روستاها
در سال ۲۰۱۰ وزارت توسعه روستاهای افغانستان برنامه‌ای را برای توسعه‌ی صنایع روستایی افغانستان (AREDP) به هدف توانمندی اقتصادی زنان آغاز کرده است که تا هنوز حدود ۳۰ هزار زن در ۶ ولایت (۵۰۰ روستا) از خدمات تخنیکی و مالی این برنامه بهرمند شده‌اند.
بر اساس آمارهای که این وزارت ارایه کرده، میزان اشتراک زنان در ۳۵ هزار شورای توسعه‌ی روستایی، ۳۷ درصد بوده است. از مجموع ۵۰۰۰ گروه پس‌انداز روستایی، ۲۷۲۹ آن گروه از زنان است. زنان هم‌چنان رهبری ۸۱۴ گروه از مجموع ۱۲۵۷ گروه تولیدی را برعهده دارند.
بر پایه داده‌های این وزارت، در ۶۱ اتحادیه‌ی تولیدی از ۳۴۳ عضو، ۲۱۲ تن آن زن است. هم‌چنان از ۵۹۳ تصدی کوچک و متوسط که توسط این وزارت حمایت می‌شود، ۹۱ تشبث توسط زنان مدیریت می‌شود.

زنان و اعتیاد
آخرین آمار که دولت از شمار معتادان ارایه کرده مربوط به سال ۲۰۱۵ است. بر اساس این آمار که توسط وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) اعلام شده، آمار کل افرادی که به گونه‌ای از مواد مخدر متأثر شده‌اند، به ۲.۹ الی ۳.۶ میلیون نفر می‌رسد.
طبق آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر از میان ۲.۹ تا ۳.۶ میلیون معتاد، چیزی در حدود ۷۰۰ هزار زن از مواد مخدر متأثیر شده‌اند.

زنان و خشونت
بنا بر آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر در ۹ ماه امسال، ۴۳۰۰ مورد خشونت علیه زنان اعمال شده است که ۴۲۰ مورد آن فزیکی، ۲۲۸ مورد آن خشونت جنسی، ۱۳۱۷ گفتاری و روانی و متباقی آن انواع دیگری از خشونت بوده است. وزارت زنان اما ۳۷۵۲ مورد خشونت را ثبت کرده است.

بیش از ۹ صد زن در بازداشتگاه‌های افغانستان در بند هستند. جرایمی که آن‌ها مرتکب شده‌اند، قتل، خشونت‌های خانوادگی، فرار از منزل و جرایم اخلاقی گفته شده است.
دولت افغانستان آمار زنان در خانه‌های امن را ارائه نکرد اما احصائیه مرکزی اعلام کرده که درسال ۱۳۹۵ در ۲۸ خانه امن، بیش از ۳۸۰۰ زن و کودک حضور داشته که نسبت به سال‌های قبل شمار آن افزایش یافته است.

عابر شایگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *