• انتشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۱۶ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13710
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13710

نهمین جشنواره قند پارسی با پیام معاون رییس جمهور در تهران افتتاح شد

نهمین جشنواره قند پارسی با پیام سرور دانش معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و با حضور شاعران، ادبا و فرهنگیان دو کشور افغانستان و ایران در تهران برگزار شد.

نهمین جشنواره قند پارسی با پیام سرور دانش معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و با حضور شاعران، ادبا و فرهنگیان دو کشور افغانستان و ایران در تهران برگزار شد.

جشنواره قند پارسی برای نهمین سال متوالی توسط خانه ادبیات افغانستان در تهران و با هدف شناخت و معرفی چهره های جدید ادبی افغانستان برگزار می شود. در جشنواره امسال از شریف سعیدی یکی از شاعران مطرح افغانستان در حوزه ادبیات فارسی نکوداشت به عمل می آید.

در پیام سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به جشنواره قند پارسی که توسط اسدالله امیری کارشناس فرهنگی دفتر معاونت دوم قرائت شد، آمده است: زبان فارسی، زبان شعر و احساسات لطیف آدمی است. شاعرانگی و استعداد در معانی و بیان در جان انسان فارسی‌زبان خانه دارد و جزئی از ذاتیات او است. حوزه زبان فارسی در گذشته، همواره قلمرو مدارا، تساهل و تسامح دینی، فرهنگی و سیاسی بوده است.

در بخشی از پیام معاون رییس جمهور آمده است: آموزۀ اصلی مهم زبان و فرهنگ فارسی از گذشته‌های دور آموزۀ همزبانی نبوده است، بلکه داعیه همدلی و مهربانی بوده است. چرا که به گفته بزرگ‌ترین فارسی‌سرای تاریخ، مولانای بلخ باستان، همدلی از همزبانی بهتر است. ما امروز درد همزبانی نداریم، بلکه درد همدلی داریم.

در پیام معاون رییس جمهور آمده است: شعر و ادبیات مهاجرت در دهه‌های گذشته به عنوان زبان برنده و نقش‌آفرین در تمام گفتمان‌ها و تحولات داخل کشور و روایت‌گر دردها و رنج‌های مردمی بوده که در طول چند دهه، زوزۀ گلوله‌ها و انفجارها و انتحارها، لحظۀ آسودن را از روح و روان آنان ربوده است.

وی با اشاره به نکوداشت شریف سعیدی در نهمین جشنواره قند پارسی چنین اشاره کرده است: یکی از گام های بهینه خانه ادبیات، نیکوداشت از محمد‌شریف سعیدی است که کاری است کاملا به‌جا و پسندیده؛ سعیدی اندیش‎ورز شریفی است که با طبع بلند و اندیشه ژرف و با درد و درکی عمیق، در ادبیات ما خوش درخشیده و پابه‌پای رنج مردمش دویده است.

دانش هم چنین خطاب فرهنگیان و شاعران افغانستانی در دیار مهاجرت در پیام خود آورده است: این جانب به عنوان فردی که در مدتی بیش از سه دهه در کنار فرهنگیان، نویسندگان و فرهیختگان ادب و هنر و از حامیان گروه های فرهنگی هموطن خود بوده‌ام، اکنون نیز در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسای کشور، از شما فرهیختگان گرامی انتظار دارم که بیش از گذشته کمر همت بربندید، تا سقف دود اندود زمانه را شکافته و با اندیشۀ نو، طرح نو دراندازید و جامعه و مردم خود را از تاریکی‌های تاریک اندیشی، تحجر و تعصب و از چنگ عفریت جنگ و خشونت رهانیده و به افق‌های روشن صلح، عدالت، آزادی، برابری و برادری رهنمون شوید.

در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره قند پارسی هم چنین صادق دهقان، دبیر نهمین جشنواره، شفق الله شرق، شوکت علی محمدی، محسن سعیدی، محمدمهدی جمالی، سمیه فصیحی، ساجده جبارپور، مهدی کاشفی، محمدمهدی احمدی و حسن نوروزی‌تباف به شعرخوانی و داستان خوانی پرداختند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *