• انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۳۷ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 6345
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=6345

نظامیان امریکایی از افغانستان خارج شوند

فرمانده بازنشسته ارتش امریکا اعلام کرد که خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان تنها اقدام منطقی در این کشور است و اظهاراتی مانند «اگر به طالبان حمله نکنیم به امریکا حمله خواهند کرد» نیز حقیقت ندارد.

فرمانده بازنشسته ارتش امریکا اعلام کرد که خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان تنها اقدام منطقی در این کشور است و اظهاراتی مانند «اگر به طالبان حمله نکنیم به امریکا حمله خواهند کرد» نیز حقیقت ندارد.

داگلاس مک‌گریگور فرمانده بازنشسته ارتش امریکا در یادداشتی در «واشنگتن تایمز» نوشت: دونالد ترامپ هنوز برای تحقق شعار دوران مبارزات انتخاباتی خود با عنوان «نخست امریکا» تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور امریکا با ایجاد استراتژی ملی و نظامی همچنین سعی در استفاده از نیروی نظامی امریکا دارد بنابراین توقف عملیات نظامی بی‌نتیجه در افغانستان احتمال دارد که اولین اقدام ترامپ در رویکرد جدیدش برای هدر ندادن سرمایه‌های امریکا در عملیات‌ نظامی بی‌ثمر باشد.

این فرمانده بازنشسته ارتش امریکا در ادامه نیز سیاست‌های  پیشنهادی تیم امنیت ملی ترامپ در پنتاگون و کاخ سفید را برای حل بحران افغانستان مناسب ندانست.

گریگور با اشاره به اقدامات احتمالی امریکا در پاکستان نیز افزود: مناسب نیست که مشاوران ترامپ با ایجاد طرح‌هایی در پی تهدید پاکستان هستند تا علیه منافع استراتژیک خود اقدام کند.

لازم به ذکر است که برخی از مشاوران ترامپ در پی اعزام نیروهای اجیر به جای نظامیان امریکایی به افغانستان هستند و برخی نیز در تلاشند تا چند هزار نظامی امریکایی دیگر به افغانستان اعزام شوند.

از سوی دیگر، برخی مقامات امریکایی نیز معتقدند که برای توقف حمایت اسلام‌آباد از گروه‌های تروریستی باید بر پاکستان  فشارهای مختلفی از جمله دیپلماتیک و اقتصادی وارد کرد.

این فرمانده بازنشسته ارتش امریکا در ادامه می‌نویسد که اعزام چهار، پنج یا ۵۰ هزار سرباز و تفنگدار برای آموزش به نیروهای ارتش و پولیس افغان حتی با وجود موفقیت در پس زدن طالبان تفاوتی را در افغانستان و میلیون‌ها مسلمانی که آنجا زندگی می‌کنند ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: اظهاراتی چون «اگر با طالبان در افغانستان مقابله نکنیم به امریکا حمله خواهند کرد» حقیقت ندارد. هیچکدام از حملات تروریستی در غرب ارتباط محسوسی با طالبان افغان ندارند و به همین دلیل است که حمایت مردم امریکا از ادامه حضور نظامی این کشور در افغانستان به باریکی «لبه تیغ» است.

حقیقت این است که نیروهای نظامی امریکا قادر به ایجاد بهبود وضعیت در افغانستان نیستند. تنها اقدام منطقی که امریکا می‌تواند انجام دهد خروج نظامیان خود از افغانستان است و تصمیم مردم این کشور برای چگونگی حکومت در افغانستان به خودشان ارتباط دارد.

گریگور اظهارداشت که تاریخ پر از سیاستمدارانی است که جرات مقابله با حقایق ناخوشایند را نداشتند، مردانی که همچنان بر سیاست‌ها و استراتژی‌های اشتباه خود پافشاری می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *