• انتشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۵۱ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7486
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7486

نشست شورای علمای شیعه و سنی افغانستان برای مبارزه با افراط گرائی

شورای علمای شیعه و سنی افغانستان در نشستی با عنوان «همگرایی مذاهب اسلامی و نقش علما در امنیت و صلح» بر لزوم مبارزه با افراط گرائی و تروریست ها و جلوگیری از تنش های قومی و مذهبی تاکید کرد.

شورای علمای شیعه و سنی افغانستان در نشستی با عنوان «همگرایی مذاهب اسلامی و نقش علما در امنیت و صلح» بر لزوم مبارزه با افراط گرائی و تروریست ها و جلوگیری از تنش های قومی و مذهبی تاکید کرد.

در این نشست که روز دوشنبه برگزار شد، علمای شیعه و سنی اسلام را دین مبارزه قاطع و دائمی با افراط گرائی و تفریط گرائی دانستند.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین افغانستان در این نشست با استقبال از برگزاری این نشست، آن را با اهمیت خواند.

وی گفت: ایجاد تفاهم میان علمای شیعه و سنی در شرایط کنونی برای جهان اسلام و بویژه مردم افغانستان یک نقطه عطف خواهد بود.

بلخی، وحدت مسلمین را خارج شدن از آتش نفاق دانست و افزود که علما در سراسر دنیا باید به این مساله توجه داشته باشند و از این گودال آتش دوری کنند.

وی، با اشاره به نسل کشی مسلمان ها و آتشی که امروز در میانمار روشن است گفت که کشورهای اسلامی در مقابل کشتار مسلمانان نباید خاموش باشند و سکوت پیشه کنند.

بلخی افزود که گروه های تروریستی در برخی جوامع با اعلام موجودیت در پوشش اسلام، به دین خدا ضربه می زنند و این در حالی است که چنین رفتارهائی در متن تعالیم دینی وجود ندارد.

علمای شیعه و سنی افغانستان در این نشست تأکید کردند که روح و روان اسلام با افراط گرائی در تضاد است و اسلام بر امت وسط تاکید کرده و در این فرهنگ، جائی برای افراط گرائی نیست.

سخنرانان این نشست گفتند که باید با این پدیده های شوم و تروریستی موضع واضح و روشن گرفت و از ملت و مردم شیعه و سنی افغانستان خواستند که با دولت همکاری کرده و با وحدت و همدلی با تروریست ها مبارزه کنند.

علمای افغانستان تاکید کردند که هدف تروریست ها ضربه زدن به ارتش، ایجاد اختلافات قومی و مذهبی است که متاسفانه در دو مقوله کار کرده اند، اما در مقوله سوم و بخش اختلاف مذهبی با هوشیاری علمای دینی ناکام شده اند و این جای خرسندی است.

این نشست پس از حمله خونین به مسجد «امام زمان» در منطقه «خیرخانه» کابل برگزار می شود که در آن بیش از ۴۰ تن کشته و۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

گروه تروریستی داعش در ۳ سال گذشته مسئولیت حملات خونین به قوم هزاره و مساجد شیعیان افغانستان در کابل و هرات را به عهده گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *