• انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۸:۰۷ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 15576
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15576

نخست‎وزیر ترکیه وارد کابل می‎شود/محور گفتگوها؛ جنرال دوستم و مکاتب افغان ترک!

ریاست اجراییه می‎گوید که قرار است بن علی یِلدِرِم، نخست‎وزیر ترکیه به کابل بیاید و در این سفر، در بارۀ تأمین صلح در افغانستان و نیز پیشرفت مکتب‎های افغان – ترک، با مقام های حکومت وحدت ملی گفت‌وگو خواهد کرد.

ریاست اجراییه می‎گوید که قرار است بن علی یِلدِرِم، نخست‎وزیر ترکیه به کابل بیاید و در این سفر، در بارۀ تأمین صلح در افغانستان و نیز پیشرفت مکتب‎های افغان – ترک، با مقام های حکومت وحدت ملی گفت‌وگو خواهد کرد.

در همین حال، گزارش‎هایی وجود دارند که احتمال سپردن آن دو شهروند ترکیه که در کابل در بازداشت خانگی به سر می‎برند مشمول گفت‌وگوهای نخست وزیر ترکیه در سفرش به کابل خواهند بود.

جاوید فیصل، معاون سخن‎گوی ریاست اجراییه می گوید: «مسألۀ مکاتب افغان – ترک، پیش از پیش، در موردش حکومت افغانستان و حکومت ترکیه موافقه کرده اند.»

سامی یاووز، مالک ترک یکی از رستورانت‎های ترکی در شهر کابل و یلماز آیتن، یکی از آموزگاران مکتب‎های افغان – ترک، در حدود پنج ماه پیش، پس از یورش نیروهای امنیتی به یکی از مکتب‎های افغان – ترک در کابل، بازداشت شدند و در چند ماۀ اخیر در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

این را هم بخوانید:  واکنش برخی از نامزدان انتخابات ریاست‌ جمهوری به اظهارات اخیر «حمدالله محب»

حکومت ترکیه، پس از یک کودتای نافرجام در این کشور، از حکومت افغانستان خواسته بود تا مدیریت این مکتب‌‎ها را به ترکیه بسپارد؛ زیرا حکومت ترکیه ادعا می‎‌کند که این مکتب‌‎ها از سوی فتح الله گولن، کسی که از سوی حکومت ترکیه به سازمان ‌دهی کودتا در آن کشور متهم است، رهبری می‌شدند.

به گفتۀ حکومت ترکیه، تاکنون ده‌ها تن از اعضای جنبش فتح الله گولن، از سوی استخبارات ترکیه به این کشور بازگردانیده شده اند.

باقر بوزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه می‌گوید: «تا کنون ادارۀ استخبارات ما، تا هشتاد تن از اعضای این جنبش را از هجده کشور جهان، به ترکیه آورده است.»

در همین حال، گفته‎هایی وجود دارند که در این سفر نخست وزیر ترکیه، در بارۀ چگونگی برگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور، نیز گفت‌وگو خواهد شد؛ موضوعی‎که این روزها، بار دیگر بر سر زبان ها است. اما هنوز در این باره، منابع رسمی چیزی نگفته اند.

این را هم بخوانید:  خلیل‌زاد: اگر نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند نظامیان ناتو هم این کشور را ترک می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *