• انتشار: ۱۹ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۸:۲۷ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 18359
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18359

ناتو حمایت مالی از نیروهای افغان را تمدید می‌کند

قرار است کشورهای عضو ناتو، پشتیبانی مالی از نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال ۲۰۲۴میلادی تمدید کنند.

قرار است کشورهای عضو ناتو، پشتیبانی مالی از نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال ۲۰۲۴میلادی تمدید کنند.

ینس استولتنبرک، دبیرکل ناتو که پس از ختم نشست وزارای دفاع ناتو در بروکسل، در یک نشست خبری سخن‌‎ می‌زد، گفت که تصمیم‌های نهایی در این باره در نشست سران ناتو در ماه جولای سال جاری میلادی، گرفته خواهند شد.

او افزود که مطمئن است رهبران ناتو روی تمدید تمویل نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی در نشست آیندۀ سران ناتو توافق خواهند کرد: «هدف ما تقویت نیروهای افغان است تا آنان بتوانند وضعیتی را برای راه حل صلح آمیز فراهم کنند.»

تعهد چهار سالۀ اعضای ناتو برای پشتیبانی مالی از نیروهای افغان، در سال ۲۰۲۰ پایان می‌یابد.

در همین حال، جیمزمتیس، وزیردفاع ایالات متحده نیز در بارۀ ادامه مأموریت پشتیبانی ناتو و عملی سازی راهبرد امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا سخن گفت.

با این همه، طارق شاه بهرامی، وزیردفاع افغانستان که در این نشست شرکت کرده است، می‌گوید که اعضای ناتو پشتیبانی سیاسی شان را از حکومت افغانستان اعلام کردند و نیز شماری از کشورهای عضو ناتو تعهد کرده اند که نیروهای بیشتری به افغانستان بفرستند.

از سویی هم، دبیرکل ناتو و نیز وزیردفاع امریکا، از اعلام آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان پشتیبانی کردند و از طالبان خواستند که از این فرصت بهره گیرند و به میز گفت وگو بنشینند.

ینس استولتنبرگ، در این باره اظهار داشت: «ما به گونۀ کامل از طرح آتش‌بس رییس جمهورغنی با طالبان پشتیبانی می‌کنیم. طالبان باید بدانند که در میدان جنگ پیروز نخواهند شد. ما از آنان می‌خواهیم تا جنگ افزارهای شان بر زمین بگذارند و به روند صلح به رهبری و مالیکت افغانان بپیوندند.»

طارق شاه بهرامی اما می‌گوید امیدوار است که طالبان نیز آتش‌بس کنند و اگر به گفتۀ او طالبان به جنگ ادامه دهند، حمله‌های نیروهای امنیتی بر مواضع این گروه ادامه خواهند یافت.

نشست وزرای دفاع ناتو، روز جمعه (۱۸جوزا) در بروکسل برگزار شد.

در نشست وزیران دفاع ناتو، تصمیم‌هایی روی تقویت دفاعی ناتو، پیشرفت تلاش‌ها برای پشتیبانی از ثبات و مبارزه با هراس افگنی و نیز جست‌وجوی راه‌ها برای همکاری‌های بیشتر با اتحادیۀ اروپا گفت‌وگو شد.

این آخرین نشست وزیران دفاع ناتو پیش از نشست این سازمان در یازدهم و دوازدهم ماه جولای در بروکسل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *