• انتشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۳۴ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20706
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20706

مهاجران افغان از ترکیه اخراج نمی‌‌شوند

وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید که کابل و انقره توافق کرده‌اند که از این به بعد مهاجران افغان در ترکیه، به‌گونه داوطلبانه به افغانستان بازگردانده شوند.

وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید که کابل و انقره توافق کرده‌اند که از این به بعد مهاجران افغان در ترکیه، به‌گونه داوطلبانه به افغانستان بازگردانده شوند.

سید حسین عالمی بلخی امروز شنبه (۲۴ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: در جریان سفر هیات دولت افغانستان به ترکیه، توافق صورت گرفت که از این به بعد مهاجران افغان در ترکیه به‌گونه اجباری به کشورشان بازگردانده نشوند.

او گفت: «بازگشت مهاجران افغان در ترکیه اجباری نخواهد بود و هر کسی که داوطلبانه بر می‌گردد، باید به قنسولگری‌های افغانستان مراجعه کند و ورق بازگشت به وطن بگیرد. دولت ترکیه هم تا زمانی‌که مهاجران افغان ورق بازگشت به وطن را با خودشان نداشته باشند، به مهاجران کاری ندارد».

آقای بلخی افزود: ۱۷۰ هزار تن از مهاجران افغان در ترکیه ثبت شده‌اند و تعدادی از آن‌ها تقاضای پناهندگی در خود ترکیه دارند و تعدادی هم خواستار قبول شدن در کشورهای اروپایی هستند.

او با بیان اینکه دولت افغانستان تلاش می‌کند زمینه‌ بازگشت داوطلبانه را فراهم کند، گفت: مهاجران افغان در گذشته هیچ تمایلی جهت بازگشت به کشورشان نداشتند، اما طی چهار سال اخیر بیش از سه میلیون مهاجر از پاکستان و ایران به‌گونه داوطلبانه بازگشته‌اند.

وزیر امور مهاجرین گفت: «آگاهی عامه و اطلاح رسانی از پیامدهای مهاجرت های نامنظم، ایجاد زمینه‌های شغلی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، امضای تفاهم‌نامه کارگری، بررسی پرونده افغان‌های مقیم ترکیه؛ از جمله مواردی است که با دولت ترکیه در مورد آن توافق کرده‌ایم».

او گفت: تا پانزدهم ماه میلادی آینده هیاتی از انقره وارد کابل خواهد شد و کمیته مشترک ترکیه و افغانستان در مورد مشکلات مهاجران افغان در این کشور، روی آن به توافق خواهند رسید.

بر اساس گزارش‌ها، تنها در شش ماه گذشته بیشتر از ۳۵ هزار پناهجوی افغان از ایران و افغانستان وارد ترکیه شده‌اند. بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد، تا اواخر ماه جولای سال جاری بیش از ۱۶۹ هزار پناهجوی افغان در ترکیه ثبت نام شده‌اند.

وزیر امور مهاجرین در بخش دیگری از سخنانش گفت که بر اساس فرمان رییس جمهور، به بازگشت کنندگان، بیجاشدگان و خانواده‌ شهدای نیروهای امنیتی زمین توزیع خواهد شد.

او گفت: «امضای فرمان ۳۰۵ توسط رییس جمهور، ایجاد کمیسیون تخصیص و تشخیص، سهولت های زیادی را برای مهاجران فراهم ساخته است . بر اساس این فرمان، بعد از این، برای بازگشت کنندگان، بیجاشدگان و خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی، ساحاتی جهت تهیه مسکن توزیع می شود که تمام سهولت و امکانات رفاهی را داشته باشد. به رویت این فرمان مهاجرین در ولایات دیگر نیز می توانند صاحب مسکن شوند».

آقای بلخی همچنین گفت که براساس امضای تفاهمنامه‌ای با دولت ایران، ۷۸هزار تن از فرزندان مهاجران افغان بدون هیچ مدرکی شامل مکتب شده‌اند .

او گفت: «محدودیت‌های تحصیلی، آموزشی و بود باش برای مهاجران افغان از سوی دولت ایران برداشته شده است. مهاجران افغان در ایران می‌توانند در هر منطقه‌ی آن کشور زندگی کنند و به هر رشته تحصیلی که علاقه دارند تحصیل نمایند. همچنین بعد از این می‌توانند بدون آن که دفترچه مهاجرت خود را از دست بدهند به افغانستان برگردند و دوباره به ایران بروند».

وزیر امور مهاجرین همچنین گفت که پس از گفتگوهای اخیر دولت افغانستان با پاکستان، تاکنون ۸۷۰ هزار مهاجر افغان شناسایی شده اند و برای‌شان کارت اقامت توزیع خواهد شد.

او گفت که وضعیت مهاجران افغان نسبت به سال‌های قبل در کشورهای اروپایی بهتر شده است؛ طوریکه در سال جاری ۵۲۰ تن اخراج شده‌اند و این موضوع کاهش قابل ملاحظه‌ای را نسبت به سال‌های گذشته نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *