• انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۳۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14037
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14037
شهید استاد عبدالعلی مزاری همواره تاکید می کرد

منشا تمام بدبختی های کشور اندیشه حذف و رویکرد انحصارگرایانه است

رسیدن به صلح، زیست باهمی و شکل گیری یک حکومت فراگیر، به یکی از موضوعات مورد بحث و خواست همگانی در شرایط کنونی کشور مبدل شده است. اما شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، سه دهه پیش در همان شرایط خفقان و جنگ، طرح های بنیادی را برای گذار از بی ثباتی امنیتی و سیاسی و رسیدن به یک دولت فراگیر ملی و مردم سالار مطرح کرده بود.

شهید وحدت ملی در مسائلی همچون، انتخابات، احزاب سیاسی، مشارکت اقوام در پروسه های ملی برنامه و دیدگاه هایی را مطرح کرده بود که، هنوز از دید آگاهان بهترین راه حل برای مسایل کشور محسوب می شود.

چگونگی ختم جنگ و خشونت و گذار به یک نظام عادلانه ی سیاسی و اداری، هنوز بحث جدیی نخبگان جامعه ی افغانستان است. هرچند دورنما و توافق روشنی برای رسیدن به این اهداف وجود ندارد؛ اما شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری سه دهه پیش همواره تاکید می کرد که منشه ی بدبختی های کشور اندیشه ی حذف و رویکرد انحصار طلبانه است.

شهید مزاری خاستگاه اصلی تداوم جنگ و خشونت در کشور را به انحصار گرایی و زیاده خواهی ها مرتبط می دانست. وی برخلاف پندار ها و تصورات رایج زمانش که تعدد اقوام، مذاهب، احزاب سیاسی و جریان های مختلف را منشا تیره بختی های کشور می دانست تاکید می کرد، این تعدد هیچ مشکل برای افغانستان نیست.

شهید وحدت ملی دیدگاه های سیاسی وطرح هایی را مطرح کرده بود، که از دید برخی شخصیت های ملی و سیاسی کشور، عمق ژرف نگری و نگاه بلند وی را نسبت به آینده نشان می دهد.

شهد وحدت ملی طرح های اصلاحی سنجیده شده ای را در راستای تدوین انتخابات شفاف، توزیع عادلانه ی ثروت و قدرت، شکل گیری حکومت فراگیر ملی، سهم گیری همه ی اقشار مختلف جامعه در روند بازسازی کشور مطرح کرده بود.

به باور شهید وحدت ملی، مشکلات افغانستان زمانی حل می شود که فرهنگ تحمل و همپذیری ایجاد شده و اندیشه حذف یکدیگر، از ذهنیت ها زدوده شود. شهید مزارای، با نکوهش اندیشه حذف یکدیگر، آنانی را که هنوز هم در فکر حذف ملیت ها هستند را ناکام خوانده و این ایده را مایه شکست افغانستان خوانده بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *