• انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۳۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14037
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14037
شهید استاد عبدالعلی مزاری همواره تاکید می کرد

منشا تمام بدبختی های کشور اندیشه حذف و رویکرد انحصارگرایانه است

رسیدن به صلح، زیست باهمی و شکل گیری یک حکومت فراگیر، به یکی از موضوعات مورد بحث و خواست همگانی در شرایط کنونی کشور مبدل شده است. اما شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، سه دهه پیش در همان شرایط خفقان و جنگ، طرح های بنیادی را برای گذار از بی ثباتی امنیتی و سیاسی و رسیدن به یک دولت فراگیر ملی و مردم سالار مطرح کرده بود.

شهید وحدت ملی در مسائلی همچون، انتخابات، احزاب سیاسی، مشارکت اقوام در پروسه های ملی برنامه و دیدگاه هایی را مطرح کرده بود که، هنوز از دید آگاهان بهترین راه حل برای مسایل کشور محسوب می شود.

چگونگی ختم جنگ و خشونت و گذار به یک نظام عادلانه ی سیاسی و اداری، هنوز بحث جدیی نخبگان جامعه ی افغانستان است. هرچند دورنما و توافق روشنی برای رسیدن به این اهداف وجود ندارد؛ اما شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری سه دهه پیش همواره تاکید می کرد که منشه ی بدبختی های کشور اندیشه ی حذف و رویکرد انحصار طلبانه است.

شهید مزاری خاستگاه اصلی تداوم جنگ و خشونت در کشور را به انحصار گرایی و زیاده خواهی ها مرتبط می دانست. وی برخلاف پندار ها و تصورات رایج زمانش که تعدد اقوام، مذاهب، احزاب سیاسی و جریان های مختلف را منشا تیره بختی های کشور می دانست تاکید می کرد، این تعدد هیچ مشکل برای افغانستان نیست.

این را هم بخوانید:  ظهور «مرتضوی» ثانی...

شهید وحدت ملی دیدگاه های سیاسی وطرح هایی را مطرح کرده بود، که از دید برخی شخصیت های ملی و سیاسی کشور، عمق ژرف نگری و نگاه بلند وی را نسبت به آینده نشان می دهد.

شهد وحدت ملی طرح های اصلاحی سنجیده شده ای را در راستای تدوین انتخابات شفاف، توزیع عادلانه ی ثروت و قدرت، شکل گیری حکومت فراگیر ملی، سهم گیری همه ی اقشار مختلف جامعه در روند بازسازی کشور مطرح کرده بود.

به باور شهید وحدت ملی، مشکلات افغانستان زمانی حل می شود که فرهنگ تحمل و همپذیری ایجاد شده و اندیشه حذف یکدیگر، از ذهنیت ها زدوده شود. شهید مزارای، با نکوهش اندیشه حذف یکدیگر، آنانی را که هنوز هم در فکر حذف ملیت ها هستند را ناکام خوانده و این ایده را مایه شکست افغانستان خوانده بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *