• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۰۲ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13487
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13487

ملت پشتون؛ تاوان رهبران فروخته شده و مزدور خودرا می پردازد

اما حالا برادر مجاهد حکمتیار؛ علنا و رسما خواهان خودمختاری مناطق طالبان در جنوب شده است. همان خودمختاری را که پاکستانی ها میخواهند تا یک منطقهء حائل را برای طالبان بوجود آورده و تمام نامهای شورای کویته وشورای میرانشاه و غیره را وارد قلمرو افغانستان ساخته و دست خودرا نزد جامعهء جهانی بحیث کشور حامی طالبان پاک جلوه دهد.

بعد از بغاوت جنرال مالک در مزار شریف در زمان حاکمیت طالبان؛ دولت خداداد پاکستان که دید طالبان نتوانستند ولایات شمال را تسخیر نمایند، یک هیئت بلند پایهء پاکستانی به دره پنجشیر برای ملاقات با فرمانده احمدشاه مسعود سفر نمود خلص پیشنهادات پاکستانی ها برای مسعود همین بود که پاکستان دولت شما را نیز بحیث دولت افغانستان شمالی؛ برسمیت میشناسد به شرط آنکه شما امارت طالبان را درکابل برسمیت شناخته و دست از جنگ بردارید.

واضح بود که مسعود؛ طرح مذکور را قبول نکرد. حالا بسیاری ها آن را اشتباه مسعود می دانند، بعضی های دیگر خیانت مسعود نسبت به مردم غیر پشتون در شمال و بعضی های دیگر هم آنرا حماقت و کودنی مسعود تاپه میزنند.

اما چیزیکه واقع شد همین بود که مسعود نخواست طرح پاکستانی ها را برای ایجاد دو دولت یکی در شمال و دیگری در جنوب بپذیرد.

اما حالا برادر مجاهد حکمتیار؛ علنا و رسما خواهان خودمختاری مناطق طالبان در جنوب شده است.

همان خودمختاری را که پاکستانی ها میخواهند تا یک منطقهء حائل را برای طالبان بوجود آورده و تمام نامهای شورای کویته وشورای میرانشاه و غیره را وارد قلمرو افغانستان ساخته و دست خودرا نزد جامعهء جهانی بحیث کشور حامی طالبان پاک جلوه دهد.

اما این صدا را درشرایط کنونی خود پاکستانی ها بلند نمیکنند بلکه آنرا از حلقوم یک رهبر پشتون؛ بلند مینمایند تا هیچکسی دست پاکستان را در آن دخیل نداند.

حالا نمیدانم آنانیکه چپ و راست لطیف پدرام و اقوام غیر پشتون را تجزیه طلب و وطنفروش و خاین تاپه میزدند در کدام غار پنهان شده اند؟ آیا تجزیه طلبی شاخ دارد یا دم؟

نگارنده: شبیر کاکر پشتون تبار

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *