• انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱:۱۴ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 18490
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18490

ملاقات ترامپ و اون/امریکا و کوریای شمالی توافقنامه دوجانبه امضا کردند

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در پایان مذاکرات دو و چند جانبه در هوتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور، توافقنامه ای امضا کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در پایان مذاکرات دو و چند جانبه در هوتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور، توافقنامه ای امضا کردند.

ترامپ و کیم روز سه شنبه پس از یکسال لفاظی های خطرناک و شدید که یکدیگر را «مرد موشکی» و «پیر یاوه‌گوی خرفت» خطاب کرده بودند، نشستی دو جانبه با حضور دو مترجم در هوتل کاپلا پشت درهای بسته برگزار کردند.

رئیس جمهور امریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ارزیابی این نشست خصوصی گفت: خیلی خیلی خوب. رابطه عالی است. کیم بهتر از آن که تصور می شد در این نشست حضور یافت.

رهبر کوریای شمالی نیز گفت که خیلی ها فکر خواهند کرد ملاقات ما تخیلی است.

وی افزود: رسیدن به اینجا ساده نبود ، دلیل آن قضاوت‌های قدیمی بود که بر سر راه ما مانع ایجاد کرده بود ولی ما بر موانع غلبه کردیم و به اینجا رسیدیم.

تاکنون در مورد جزئیات این توافق اطلاعاتی بیشتری منتشر نشده است اما برخی ناظران و تحلیلگران می گویند دو طرف برای تداوم گفت وگو های دو جانبه با یکدیگر توافق کرده اند.

رئیس جمهور امریکا پس از امضای این توافقنامه به خبرنگاران گفت: ما مدارک مهمی را امضا کردیم. با افتخار این مدارک را امضا کردیم. این مدارک نتیجه ملاقات چهار ساعته ماست.

رهبر کوریای شمالی نیز گفت: ما این مدرک مهم تاریخی را امضا کردیم .من از رئیس جمهور ترامپ تشکر می کنم که باعث شد این دیدار اتفاق افتاد.

ترامپ و کیم این توافقنامه را در حضور مقام های ارشد امریکا و کوریای شمالی و درمقابل خبرنگاران رسانه های جهان امضا کردند.

این نشست درحالی در سنگاپور برگزار شد که هیچ یک از مقام های دو طرف جزئیات، چارچوب و تعریف دقیق و مشخصی از عاری سازی شبه جزیره کوریا از سلاح اتمی ارائه نکردند.

دیدار رئیس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی به دلیل ۶۵ سال دشمنی دو کشور با یکدیگر، یکی از مهمترین نشست های قرن حاضر ارزیابی شده است.

ترامپ معتقد است رهبر کوریای شمالی، فرصت بی سابقه ای برای تغییر روابط و صلح و رفاه درکشور خود به دست آورده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در این زمینه گفت که امریکا به خلع سلاح هسته ای کامل و غیرقابل برگشت در شبه جزیره کوریا متعهد است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *