• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۲۳ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 18327
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18327

معنا و ترجمه آتش بس یک طرفه و عواقب آن

اکنون خطر آن میرود که به بهانه آتش بس یکجانه جوقه های طالبان با سهولت بیشتر وارد شهر ها شده و حملات گروهی بر اهداف مختلف را در فضای غافلگیرانه و غافل گیر کننده انجام دهند.

حکومت های که مشی صلح پیشه می کنند، حد اقل از دید اخلاقی و معنوی جایگاه بهتر در جامعه ایجاد می کنند با آنکه تاریخ گواه هیچ صلح و آرامش از مجرای موعظه و تضرع نبوده و نخواهد بود.

روی همین دلیل از دید سیاسی و اخلاقی اعلان آتش بس یکطرفه شاید بتواند موقف حکومت وحدت ملی افغانستان را تحکیم نسبی ببخشد اما از دید امنیتی خطرات بسیار جدی و احتمالا فاجعه انگیز و خونین را در پی خواهد داشت.

در پهلوی خطرات و عواقب ناگوار امنیتی نظامی این نوع اعلامیه های مبهم و بدون توجیه روحیه را در صفوف نیرو های امنیتی نظامی پایین آورده و رفتار سازشگرانه را در عقبه سیاسی نظام گسترش میدهد.

چنانچه مردم بصورت روزمره شاهد اند هرکس که از ساحه حاکمیت دولت به ساحه زیر کنترول طالبان برود مورد بازپرس جدی شامل تذکیه قومی ، سیاسی و امنیتی قرار میگیرد. اما هیچ نوع بازپرس و تجسس از کسانیکه از ساحه طالب به ساحه دولت داخل میشوند وجود ندارند. یعنی اینکه آتش بس استخباراتی سالهاست که بصورت غیر اعلام شده وغیر رسمی تطبیق میگردد و یکی از دلایل نا امنی ها ، حملات مرگبار و سهولت در ایجاد لانه های تروریستی در شهر های افغانستان بخصوص شهر کابل همین رفتار غیر مسلکی از جانب دستگاه امنیتی دولت است.

اکنون خطر آن میرود که به بهانه آتش بس یکجانه جوقه های طالبان با سهولت بیشتر وارد شهر ها شده و حملات گروهی بر اهداف مختلف را در فضای غافلگیرانه و غافل گیر کننده انجام دهند.

از بدو ظهور شیطانی طالبان تا اکنون آنها پابند هیچ نوع تعهد اخلاقی ، سیاسی و دینی نبوده و همواره کوشیده اند مطابق به آموزه های تاکتیکی و نظامی که از جانب عقبه حمایوی شان یعنی پاکستان به انها داده شده و یا داده میشود عمل نمایند. آتش بس یکجانه و قدسیت عید رمضان نیز نمیتواند مانع جدی بر اعمال غیر انسانی و دهشت افگنی آنها باشد. در حالیکه من مانند هر فرد دیگر عزت کشورم را درصلح میدانم اما باور ندارم اقدامات عوامگرایانه بتواند باعث تامین امنیت بهتر مردم شود. در حالیکه این نوع آتش بس میتواند خلا های بی شمار امنیتی بوجود آورده و مردم را در ترس و هراس قرار دهد آرزوی ما این است که نیرو های امنیتی با شناخت بیشتر که از دشمن دارند مراقبت و ترصد بیشتر داشته باشند. مردم شریف افغانستان که بیشتر از هر ملت دیگر در کره خاکی رنج دیده اند متوجه باشند که آتش بس یکجانبه ای ارگ هیج تاثیر معنوی و سیاسی بالای دهشت افگنان ندارد و آنها ممکن با هر وسیله درین ایام به اعمال خون‌ آشام خویش شدت بخشند.

نگارنده: امرالله صالح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *