• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۱۳ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13457
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13457

معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات:۲۴ درصد مراکز تثبیت رای دهی ناامن هستند

معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات می‌گوید که حدود ۲۴ درصد مراکز تثبیت شده رای دهی امنیت کامل ندارند و نهادهای امنیتی باید در ایجاد امنیت در این مراکز همکاری کنند.

وسیمه بادغیسی معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات امروز دوشنبه (۱۴ حوت) در نشست مشورتی اعضای این کمیسیون با نهادهای حکومتی و بین المللی، از عدم تامین امنیت مراکز رای دهی در روند انتخابات ابراز نگرانی کرد.

خنم بادغیسی گفت: ” یکی از مسایل در بعد امنیت این است که در حدود ۲۴ درصد از مراکز تثبیت شده رای دهی، امنیت به طور کافی تامین نیست؛ در نشست امروزی راه‌های جستجو می‌شود که چگونه مردم از حق رای دهی شان محروم نشوند”.

به گفته او، هدف از نشست امروزی این است که چگونه می شود نهادهای حکومتی و بین المللی در امر تهیه فهرست رای دهندگان کمیسیون را یاری رسانند.

او تاکید کرد که همکاری نهادهای حکومتی و بین المللی برای تامین شفافیت در انتخابات مهم است و نهادهای امنیتی باید در این زمینه همکاری به موقع و مطابق به پلان عملیاتی کمیسیون انتخابات در زمینه تهیه فهرست رای دهندگان، داشته باشند.

معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات افزود، تهیه و تدارک مواد برای ثبت نام رای دهندگان در دفاتر مرکزی در حال پایانی خود قرار دارد و بسته بندی و انتقال مواد ثبت نام رای دهندگان به مراکز ولایات و ولسوالی‌ها از اول ثور تا ۱۳ ثور صورت می‌گیرد.

خانم بادغیسی تصریح کرد که روند تهیه فهرست رای دهندگان از اواخر ماه ثور آغاز می شود و تا ۱۳ ماه جوزا به پایان می‌رسد.

به گفته او، تهیه فهرست رای دهندگان در روند انتخابات، یک امور بنیادی است که بر اساس تذکره ورقی صورت می‌گیرد.

 

امنیت پرسنل مراکز رای دهی تامین شود

رفیع الله بیدار عضو دیگر کمیسیون انتخابات نیز گفت که نهادهای امنیتی باید امنیت کارمندان، ناظران، مراکز ثبت نام رای دهندگان و مراکز رای دیهی را تامین امنیت کنند.

آقای بیدار افزود، میکانیزم‌ها طوری سنجیده شوند که اشخاص زورمند و نیروهای امنیتی خود نیز در امور انتخابات مداخله نکرده و نیز نیروهای امنیتی در بازداشت کسانی که به تقلب متهم می‌شوند همکاری کنند.

به گفته او، تیم‌های مشترک از نهادهای مختلف در بخش‌های کاری روند انتخابات ایجاد شده تا مسایل انتخابات را به پیش ببرند.

او تصریح کرد، کمیسیون انتخابات در بعد عملیاتی نیز به همکاری‌های نهادهای دولتی به ویژه نهادهای امنیتی ضرورت دارد.

نشست مشورتی امروز کمیسیون انتخابات با حضور نمایندگان سازمان ملل متحد و نهادهای حکومتی در دایر شده بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *