• انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۳ ب.ظ
  • سرویس: امنیتی
  • کدخبر: 18318
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18318

معاش ۳۰ ‌هزار پولیس در خط اول جنگ، هنوز پرداخت نشده است

نیویارک تایمز نگاشته است که سی‌هزار نیروی پولیس ملی که در برابر طالبان مصروف جنگ اند، ماه هاست که معاش شان را دریافته نکرده اند و ایتلاف جهانی به رهبری امریکا هم بخاطر فساد در رهبری نهادهای امنیتی، حمایت مالی از این شمار نیروهای پولیس را متوقف کرده است.

پولیس ملی

نیویارک تایمز نگاشته است که سی‌هزار نیروی پولیس ملی که در برابر طالبان مصروف جنگ اند، ماه هاست که معاش شان را دریافته نکرده اند و ایتلاف جهانی به رهبری امریکا هم بخاطر فساد در رهبری نهادهای امنیتی، حمایت مالی از این شمار نیروهای پولیس را متوقف کرده است.

به نقل از نیویارک تایمز، این حمایت‌های مالی جامعه جهانی به عنوان مجازات در برابر فساد در رهبری نیروهای پولیس به ویژه حضور سربازان خیالی، متوقف شده است.

کمک های جامعه جهانی توسط کشورهای ناتو به نیروهای افغانستان سالانه تقریبن به چهارمیلیارد دالر می رسد که مقام های ناتو امیدوارند، این تاخیر کمک‌های مالی شان حکومت افغانستان را وادار کند تا روند ثبت بایومتریک سربازان را سرعت بخشند‌.

سال گذشته معاش ده‌ها هزار سرباز به دلیل نبود در سیستم بایومتریک از سوی جامعه جهانی به حکومت افغانستان پرداخته نشده بود که بیش از شصت میلیون دالر در این زمینه پرداخته نشده است.

مقام های کمک کننده ناتو در این زمینه به نیویارک تایمز نظر نداده اند.

اما محمد صابر سروری، رییس بودجه و اقتصاد وزارت داخله به این روزنامه گفته است که کمک کننده‌ها هزینه سی‌هزار سرباز پولیس را از ماه مارچ میلادی یه اینسو نپرداخته اند و آنان از این کمک کننده‌ها خواسته اند تا این افراد که در خط مقدم جنگ اند، را وارد سیستم کنند اما حرف شان شنیده نشده است.

نیویارک تایمز به نقل از مقامهای ارشد نگاشته است که موجودیت نیروهای خیالی در میان سربازان افغان در تازه ترین مورد، زمانی مطرح شد که وزارت داخله دو قطعه بزرگ را به وزارت دفاع واگذار کرد و شمار این نیروها در روی کاغذ هزاران تن بیشتر از شمار اصلی این نیروها بود.

این درحالی است که بربنیاد گزارش‌ها، در سال گذشته روزانه ۲۸سرباز ارتش و پولیس شهید می‌شدند در حالی که معاش این سربازان پولیس در حدود چهارده هزار افغانی ماهانه است.

این تاخیر معاشات، بر بیشتر سربازان خط اول جنگ تاثیر گذاشته و آنان را ناامید می سازد و شماری از آنان به نیویارک تایمز گفته ند که فساد چند تن در سطح رهبری، سبب دلسردی آنان و افزایش مشکلات آنان شده و برخی را مجبور به ترک از خطوط دفاعی کشور کرده است.

برخی این سربازان که در مناطق ناامن جنوب کشور قرار دارند و سه ماه معاششان را دریافت نکرده اند، گفته اند که بخاطر اشتراک در روند بیاموتریک ، نمی توانند از ساحات تحت نفوذ طالبان بگذرند و به مراکز ثبت بایومتریک برسند و این مراکز هم در مناطق دوردست نزد آنان نمی رود.

به نقل از نیویارک تایمز، در میان ولایت های ناامن چون قندز، زابل و اروزگان ، تیم های ثبت نام بایومتریک تنها در برخی ولسوالی ها رفته اند و از سربازان سایر ولسوالی های ناامن خواسته اند تا به این مراکز رفته و ثبت نام کنند در حالی که این رفتن سربازان پولیس بدلیل نبود راه امن، ممکن نبوده است.

در شرق کشور نیز سربازان شاکی اند که زمانی از خط جنگ برگشته اند، ماشین های ثبت بایومتریک از قرارگاه شان رفته بوده و به همین دلیل تا حال معاششان را دریافت نکرده اند.

برخی مقام‌های حکومتی به این روزنامه امریکایی گفته اند که تعهد آنان بخاطر ثبت نام بایومتریک پابرجاست و آنان در برخی جاها حتا با چرخبال ها از ولسوالی ها سربازان پولیس را به مراکز ثبت نام می آورند سپس برمی گردانند.

تا هنوز مقام های مرکزی وزارت داخله در مورد این گزارش نیویارک تایمز ابراز نظر نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *