• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۵۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 1435
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1435

مسئولیت ۱۶ مکتب «افغان-ترک» به دولت ترکیه واگذار شد

دولت افغانستان با سپردن مدیریت ۱۶ مکتب افغان-ترک وابسته به جنبش فتح الله گولن را به موسسه دولتی ترکیه موسوم به نهاد آموزشی ترکیه توافق کرده است.

دولت افغانستان با سپردن مدیریت ۱۶ مکتب افغان-ترک وابسته به جنبش فتح الله گولن را به موسسه دولتی ترکیه موسوم به نهاد آموزشی ترکیه توافق کرده است.

محمد اشرف‌غنی رئیس جمهور کشور با درخواست رسمی ترکیه برای واگذاری مکاتب افغان-ترک وابسته به جنبش گولن، به دولت انقره توافق کرد.

گفته می‌شود که در این مکاتب بیش از ۸ هزار دانش‌آموز مشغول به تعلیم هستند.

مکاتب وابسته به گولن بیشتر در شهرهای قندهار، مزارشریف، کابل، جلال آباد و شبرغان موقعیت دارند.

از سوی دیگر نیز احمد فواد حیدری معاون مدیریت مکاتب افغان-ترک در افغانستان به وبسایت خبری هزمت‌نیوز وابسته به گولن گفت که پس از واگذاری این مکاتب به موسسه دولتی ترکیه، دیگر دستاوردی در مسابقات بین المللی نخواهیم داشت زیرا کیفیت آموزشی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

یک منبع دولتی به طلوع‌نیوز گفته است که مسئولیت واگذاری و انتقال مدیریت این مکاتب به موسسه دولتی ترکیه به عهده شواری امنیت افغانستان واگذار شده است.

تواب‌غورزنگ سخنگوی شورای امنیت افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان با درخواست رسمی ترکیه برای واگذاری این مکاتب افغان-ترک توافق کرده است اما روند واگذاری و انتقال مسئولیت این مکاتب مستلزم کار مشترک ادارات دولتی می‌باشد.

قبل از این نیز سفارت ترکیه در کابل خواستار بسته شدن این مکاتب از سوی دولت افغانستان شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *