• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۴۶ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14872
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14872
در تماس تلفنی

مرکل و ترامپ مناسبات پر تنش تجاری امریکا و اروپا را بررسی کردند

انگلا مرکل صدراعظم آلمان فدرال و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در یک تماس تیلفونی روی موضوعاتی از جمله مناسبات پرتنش تجارتی و قضیه حمله با گاز سمی بر جاسوس سابق روسی در بریتانیا صحبت کردند.

حکومت فدرال آلمان و کاخ سفید خبر داده اند که انگلا مرکل صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، در مورد موضوع بحث برانگیز افزایش تعرفه های گمرکی با هم تیلفونی صحبت کرده اند. اشتفان زایبرت، سخنگوی حکومت آلمان گفته است که انگلا مرکل خواستار مذاکرات بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا بر اساس قواعد سیستم تجارت بین المللی گردیده است. این دو سیاستمدار همچنین روی “تمایل به ادامه همکاری نزدیک دو کشور” تاکید کرده اند. در حال حاضر در مذاکرات، سیاست تجارت آینده مطرح است.

مساله تعرفه گمرکی

ایالات متحده امریکا به طور موقت اتحادیه اروپا و چندین شریک عمده تجاری دیگرش را از افزایش تعرفه های گمرکی بحث برانگیز روی واردات المونیم و فولاد معاف کرده است. اما سیاست حمایت گرایی اقتصادی ترامپ از تولیدات داخلی به شدت تمام در برابر چین قرار گرفته است.

افزایش تعرفه های گمرکی برای اروپایی ها تا ماه می سال روان میلادی به حالت تعلیق درآمده است. نگاهی به آمار و ارقام نشان می دهد که افزایش تعرفه گمرکی برای اتحادیه اروپا چه اهمیتی دارد. در سال ۲۰۱۷، ایالات متحده امریکا و چین با فاصله مهمترین شرکای تجاری اتحادیه اروپا بودند. حجم معاملات تجارتی اتحادیه اروپا با ایالات متحده امریکا ۶۳۱ میلیارد یورو بوده که ۱۶،۹ درصد حجم کلی معاملات تجارتی این اتحادیه را تشکیل می دهد. چین با معاملات تجارتی به ارزش ۵۷۳ میلیارد یورو، یعنی ۱۵،۳ درصد کل معاملات تجارتی، در جایگاه دوم قرار داشته است.

این را هم بخوانید:  حامد کرزی: تشکیل «حکومت موقت» مشکلی را حل نمی کند

سهم چین در معاملات تجارتی با اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۰ تا کنون تقریبا سه برابر شده است. به گفته کاخ سفید، در مکالمه تیلفونی مرکل و ترامپ همچنین مساله همکاری در مبارزه با اقدامات تجاری و شیوه های سرقت فکری چین مورد بحث قرار گرفت.

وحدت نظر در قضیه اسکریپال

حکومت آلمان گفته است که در مورد حمله با گاز سمی بالای سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه، مرکل و ترامپ همبستگی خود را با بریتانیا اظهار داشتند. واشنگتن گفته است که هر دو سیاستمدار از اقدامات هماهنگ شده کشورهای اروپایی و متحدان ناتو “به عنوان یک نشانۀ قوی وحدت در برابر برخورد روسیه”، ستوده اند. حکومت روسیه در مسکو اتهامات مربوط به دست داشتن در این حمله را رد می کند.

علاوه بر این، در این تماس تیلفونی در مورد بحران کوریای شمالی و وضعیت سوریه نیز صحبت گردیده است، اما در مورد جزئیات این دو مسئاله چیزی گفته نشده است.

این را هم بخوانید:  زاخیلوال: اگر حکومت مؤقت صلح می آورد من از آن حمایت میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *