• انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۵۶ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 8083
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8083

مردی که حکمتیار را با کفش‎ زد، به نهادهای عدلی معرفی می‎شود

مقام‎های محلی ولایت هرات می‎گوید جوانی که روز جمعه کفشش را به سوی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در مراسم ادای نماز جمعه، پرتاب کرد، قرار است به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شود.

مقام‎های محلی ولایت هرات می‎گوید جوانی که روز جمعه کفشش را به سوی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در مراسم ادای نماز جمعه، پرتاب کرد، قرار است به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شود.

این جوان، عبدالواحد نام دارد و از روستای دادشان ولسوالی گذرۀ ولایت هرات است. وی، پس از پرتاب کفش‌هایش به سوی حکمتیار، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و تاکنون در بازداشت به سر می برد.

عبدالاحد ولی زاده، سخن گوی پولیس هرات در این باره گفت: «رهبر حزب اسلامی، این فرد را مورد عفو قرار داده اما، باید انتظار بکشیم تا ببینیم نهادهای عدلی و قضایی دربارۀ این متهم چی تصمیم خواهند گرفت.»

در همین حال، شماری از باشنده گان هرات این کار جوان هراتی را برخاسته از نفرت شهروندان کشور از عاملان جنگ‏های داخلی می‎دانند.

امید صدیقی، باشندۀ هرات بیان داشت: «افرادی که درمیان جامعه پیشینۀ خوبی ندارند و جزء چهره‏های منفور به شمار می روند، و حتا بعد از برگشت شان هم در تلاش نفاق افگنی در میان مردم استند، این باعث می‎شود که مردم دست به چنین کاری بزنند.»

از سویی هم، شماری از اعضای شورای ولایتی هرات، استفاده از مسجدها را به هدف‎های سیاسی انتقاد می‏کنند.

حبیب الرحمان پدرام، عضو شورای ولایتی هرات اظهار داشت: «مسجدها نباید مورد سو استفاده های سیاسی قرار بگیرند و مسؤولان این مسجد باید پاسخ دهند که به چه حقی چنین کاری کرده اند.»

عبدالرحیم صالحی، عضو دیگری شورای ولایتی هرات نیز تصریح کرد:«باید پرسیده شود که چرا این عبادت گاه در اختیار چهره های سیاسی گذاشته می شود تا از این مسجد، به انجام کارهای سیاسی بپردازند.»

تصویرهایی از دیدار جمعه جان همدرد، عضو حزب اسلامی پخش شده اند که با عبدالواحد- کسی که کفش هایش را به سوی گلبدین حکمتیار پرتاب کرد- دیدار کرده است. اما، حزب اسلامی تا کنون در این باره چیزی نگفته است.

جیلانی فرهاد، سخن گوی والی هرات می‎گوید که رهبر حزب اسلامی، حمله کننده را بخشیده است. با این همه، شورای علمای هرات این کار را توهین به مسجد گفته است.

اما، شماری از حقوق دانان می گویند که پیگرد قانونی این مرد وابسته به شکایت و یا عدم شکایت رهبر حزب اسلامی است، و در صورتی که آقای حکمتیار این مرد را بخشیده باشد، باید پرونده اش بسته شود.

رفیع نادری، مسؤول انجمن وکیلان مدافع هرات افزود: «این رویداد جز جرایم قابل گذشت است؛ درصورتی که مدعی خواهان پیگیری شود، متهم به محاکمه کشانده می شود و اگر مدعی خواهان ادامه دعوایش نباشد، این موضوع قابل تعقیب نیست.»

پس از این رویداد، گلبدین حکمتیار در سخنرانی اش در مسجد جامع گفته که در چند دهه اخیر چندین بار کوشیده اند تا وی را به قتل برسانند.

وی گفته است: «در این پنجاه سال، همه حکومت‎های کابل و حامیان بیرونی شان به شمول شبکه های جاسوسی مثل «سی آی ای» و «کا جی بی» در تلاش کشتن من بودند، اما حالا من هستم و آن ها نیستند.»

از سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو، گلبدین حکمیتار نخستین رهبر یک حزب سیاسی است که برای فعالیت های سیاسی اش در بزرگترین عبادت گاه هرات سخن رانی می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *