• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۴۲ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13812
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13812

مردم افغانستان مقابل معاملات پشت پرده خواهند ایستاد

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان برای دومین بار طی دو روز گذشته در سخنانش ضمن حمایت از پیشنهاد دولت برای صلح با طالبان تأکید کرد: مذاکرات صلح شفاف خواهد بود و مردم برابر هرگونه معاملات پشت پرده ایستادگی خواهند کرد.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان برای دومین بار طی دو روز گذشته در سخنانش ضمن حمایت از پیشنهاد دولت برای صلح با طالبان تأکید کرد: مذاکرات صلح شفاف خواهد بود و مردم برابر هرگونه معاملات پشت پرده ایستادگی خواهند کرد.

عبدالله عبدالله که روز جمعه در آیین تجلیل از«محمد قسیم فهیم» معاون متوفی ریاست جمهوری سخنرانی می کرد، گفت که باید همه ابعاد و پیامدهای صلح به مردم توضیح داده شود.

او دو روز قبل نیز در پیامی که به مناسبت روز همبستگی زنان منتشر کرد بر عدم معامله پشت پرده برای صلح تأکید داشت و به مردم اطمینان داد که هیچ گفت و گوی پنهانی به دور از چشم مردم انجام نخواهد شد.

عبدالله در سخنرانی خود بدون آن که طرف خطاب خود را تعریف کند، افزود: اگر خارجی ها با صلح در افغانستان، تلاش بر معاملات پشت پرده داشته باشند، مردم برابر آنها خواهند ایستاد و این ایستادگی را مردم در تاریخ خود به اثبات رسانده اند.

وی گفت که اگر طالبان به روند صلح پیوست و وارد روند سیاسی در کشور شود و حتی پیشنهاد کند که بجای دولت اسلامی، امارت اسلامی می خواهند، آنروز باز در سایه صلح برای مردم روز خوشی خواهد بود.

عبدالرب رسول سیاف یکی از رهبران سابق جهادی نیز در این مراسم از دولت وحدت ملی خواست که برای صلح به مخالفان پیشنهاد بدهد اما از وعده هایی که خارج از اختیارات است خودداری کند.

او بدون آن که مستقیم به گفته های «گلبدین حکمتیار» که پیشنهاد داده بود برای صلح چند ولایت را به شکل خود مختار به طالبان واگذار کنند، گفت: تسلیم کردن یک یا چند ولایت به مخالفان نه تنها ما را به صلح و امنیت نمی رساند، بلکه فرصت برای سوء استفاده و تعمیق فساد در این ولایات را فراهم خواهد کرد و این ولایت ها مرکز مشکلات خواهند شد.

او افزود که چرا یک یا چند ولایت را واگذار کنیم، بیاید بعد از پذیرش صلح و راهکار سیاسی، حزب تشکیل دهید و نظر مردم را جلب کنید و از مسیر آرای مردم همه کشور را دراختیار بگیرید.

وی گفت که از هرگونه امتیازدهی پیش از صلح به طالبان مخالف است و دولت نباید از حق مردم این کشور بذل و بخشش به راه بیاندازد.

سیاف همچنین از رئیس اجرایی افغانستان خواست که برای تامین امنیت و حل مشکلات راهکاری عملی برای جمع آوری جاسوسان و عوامل خارجی دردست گیرد و آنها را افشا کنند.

وی گفت که تا زمانی که جاسوسان در کشور فعال باشند و کسی بدنبال دستگیری و مجازات آنها نباشد، امنیت تأمین نمی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *