• انتشار: ۱۳ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۷:۳۱ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 239
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=239

مردم، قربانی جنگ قدرت مسئولان

ز یک طرف دو جنرال سرگرم سودای قدرت و درگیر وضعیت خودشان هستند و از جانب دیگر مردم که صاحبان واقعی شمال و حاکمیت اند، در بی قدرتی و فقر مطلق، قربانی تروریسم و جنگ و خشونت می شوند

حاشیه های اخیر جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و خیزش عطا محمد نور به سوی کابل، این روزها فضای سیاسی افغانستان را به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

آینده سیاسی این دو جنرال در گردنه ای سرنوشت ساز قرار گرفته و در این میان، شمال کشور نیز روی گسل زلزله های سیاسی مرتبط با این دو سیاست مدار کار کشته قرار دارد.

این روزها در حالی اکثر تحولات مهم افغانستان به یکی از این دو نفر ختم می شوند که حال و روز هر دو جنرال در تحولات سیاسی چندان خوشایند نیست. جنرال دوستم پس از زنده ماندن از یک کمین تروریستی با اتهام سنگین آزار جنسی دست و پنجه نرم می کند و در پی آن است که این جنجال را با تلاش های دیپلماتیک از طریق سیاسی حل کند.

عطا محمد نور نیز که پس از ۱۳ سال ولایت در بلخ، راهی کابل است و در پی بازی های کلان تر سیاسی، از همین اکنون حباب امنیتی – قومی اش سوراخ شده و چهره های جدی حزب جمعیت اسلامی به مذاکرات او با ارگ ریاست جمهوری واکنش منفی نشان داده اند.

در این روزها کاربران شبکه های اجتماعی نیز تحولات مربوط به این دو جنرال را حسابی گرم می کنند و فضای متشجنی در فضای مجازی افغانستان سایه انداخته است.
آنچه در قدم اول در این باره قابل بررسی است، اقدامات احساسی، نسنجیده و بسیار تند مردم در شبکه های اجتماعی می باشد. مردم افغانستان مانند همیشه خیلی احساسی و غلیظ به وقایع سیاسی واکنش نشان می دهند و از کلمات تند و گاه بسیار زشتی نسبت به یکدیگر استفاده می کنند.

نکته اولی که از فضای این روزهای شبکه های اجتماعی افغانستان می توان برداشت کرد این است که فرهنگ عمومی مردم افغانستان با سرعت زیادی به سمت خشونت به پیش می رود؛ چه خشونت فیزیکی که در انفجار های پی در پی متبلور می شود و چه خشونت لفظی که در شبکه های اجتماعی نمود پیدا می کند.

از سوی دیگر، مردم از این نکته غافلند که موضع گیری های دوستم و عطا نه به خاطر مردم بلکه برای منافع شخصی و قدرت یابی بیشتر است. لذا وقوع این همه پرخاشگری در فضای مجازی در حمایت از این دو نفر غیر منطقی است.

از یک طرف دو جنرال سرگرم سودای قدرت و درگیر وضعیت خودشان هستند و از جانب دیگر مردم که صاحبان واقعی شمال و حاکمیت اند، در بی قدرتی و فقر مطلق، قربانی تروریسم و جنگ و خشونت می شوند.
اگر جنرال‌ها صاحب شمالند، این همه تجاوز، قتل، اختطاف، ترور، فقر و ویرانی چه حیثیتی برای صاحب بر جا می گذارد؟ صاحب کجاست که نمی بیند در شمال چه جریان دارد؟ اوضاع قندوز، جوزجان، شبرغان و … چگونه است.

صاحبان شمال مردمند. مردمی که انتظار دارند مسئولین به اموراتشان رسیدگی کنند تا به دست طالبان کشته نشوند، از فقر نمیرند، دزدها خانه ها یشان را خالی نکنند، و دارایی هایشان غارت نشوند.
اما حسرت بزرگ این است که همه این جنایت ها و ناملایمت ها در روزهایی که جنرالان و هواداران شان بر سر مالکیت شمال دعو دارند، جریان دارد و مردم که صاحبان واقعی این ملکند قربانی این سیاستمداران ناکار و بی مسئولیت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *