• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۰۱ ب.ظ
  • سرویس: دسته‌بندی نشده
  • کدخبر: 14195
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14195
محمدکریم خلیلی:

مخالفان اکنون می دانند با جنگ به جایی نمی رسند

رییس شورای صلح گفت: “ما یقین داریم که با مخالفان به این نقطه مشترک رسیده ایم که جنگ راه حل نیست و مخالفان هم به این باور رسیده اند؛ بناً همین نقطه مشترک را محکم می‌گیریم”.

رییس شورای عالی صلح کشور می‌گوید این شورا در سال آینده خورشیدی گام‌های استواری را در راستای ختم جنگ در کشور بر می‌دارد.

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح کشور امروز چهارشنبه (۲۳ حوت) در مراسم گرامی داشت از سالیاد شهادت شهید عبدالعلی مزاری در ارگ، ابراز خوشبینی کرد که تلاش صلح در سال آینده نتیجه دهد.

آقای خلیلی گفت: “ما در سال پیش‌رو گام‌های استواری را در جهت ختم جنگ و یا حد اقل کاهش جنگ برخواهیم داشت و سال پیش رو یک سال خوبی خواهد بود و یقیناً حکومت از این گام‌ها حمایت خواهد کرد”.

به گفته او، شورای عالی صلح تلاش‌هایی را در همه عرصه‌ها به راه انداخته که خوشبین است، مذاکرات چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی با مخالفان آغاز گردد.

رییس شورای صلح گفت: “ما یقین داریم که با مخالفان به این نقطه مشترک رسیده ایم که جنگ راه حل نیست و مخالفان هم به این باور رسیده اند؛ بناً همین نقطه مشترک را محکم می‌گیریم”.

آقای خلیلی گفت که شهدا رفتند و برماست که چگونه برای حل مشکلات کشور راه بیرون رفت پیدا کنیم باید در این مورد بحث کنیم. دیدگاه استاد مزاری درهمه موارد واضح و روشن است؛ وحدت ملی، عدالت اجتماعی و پایان دادن به رنج تاریخی مردم افغانستان و تامین صلح پایدار در کشور بود.

به گفته او، امروز ما در هر بخش از جمله ختم جنگ مشکلات زیادی داریم؛ تاز مانیکه جنگ درکشور جاری باشد اگر ما در هرعرصه گام‌هایی را برداریم، کند و بطی خواهد بود.

خلیلی افزود، جنگ همیشه کشور را عقب نگه میدارد و تطبیق پروژه‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد؛ بناً صلح یک ضرورت جدی است.

رییس شورای عالی صلح گفت: “ما نباید به گذشته‌ها فکر کنیم؛ اگر به گذشته فکر کنیم باید گذشته تکرار شود و جوی‌های خون در کشور جاری گردد؛ بیایید به آینده فکر کنیم که چگونه صلح را در گوشه گوشه وطن برقرار سازیم”.

او تاکید کرد که طرح پروسه کابل برای ما (شورای عالی صلح) به عنوان یک نقشه راه مطرح است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *