• انتشار: ۲۶ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۰۸ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 342
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=342

مانور های سیاسی ـ خبریِ حرکتی ها در مدار استاد یاسر

حرکت اسلامی، آوانگاردِ مبارزاتِ نرم و سخت بعد از انقلاب هفتم ثور در میان احزابِ هفتگانه و هشتگانه درفاز دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان در مقابل قشون سرخ بود. پیشینه تاریخی حرکت اسلامی نشان میدهد که این حزب شروع طوفانی داشته ولی بعد از انقلاب هشتِ ثور با کنار رفتن آیت الله […]

حرکت اسلامی، آوانگاردِ مبارزاتِ نرم و سخت بعد از انقلاب هفتم ثور در میان احزابِ هفتگانه و هشتگانه درفاز دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان در مقابل قشون سرخ بود. پیشینه تاریخی حرکت اسلامی نشان میدهد که این حزب شروع طوفانی داشته ولی بعد از انقلاب هشتِ ثور با کنار رفتن آیت الله محسنی از سمت رهبری، این حزب دچار اپیدمی فروپاشی درونی گردید و انشعابات در کار شیوه رهبری در حوزه ملت و مردم به وجود آمد و با وفات مرحوم انوری این حزب عملا روی گسل افتادن در زباله دانی تاریخ قرار گرفت ولی حرکتی ها مقاومت کردند و تا جایی از خطر لغزش در گودال تاریخ فروکاهیدند.
همایشِ که در دفتر حرکت اسلامی مردم افغانستان به ابتکار استاد یاسر شب جمعه به بهانه تجلیل از شهدای حرکت اسلامی راه اندازی شده بود در حقیقت تلطیف سازی فضا برای مدیریت بحران فروپاشی این تشکل بود.
حضور گسترده نسل اولی ها و نسل دومی‌های حرکتی اعم از سید و هزاره وقرلباش و بیات نشانگر این بود که حرکت واقعا از سکون دو دهه ای خویش خسته و به جنبش افتاده است.
مجلس که یاسر میزبانی می کرد ازعنیک ِ من دو پیام داشت.
اول پیام سیاسی ـ و آن در قالب یک مانور وسیع حرکتی برای به رخ کشیدن هژمونی کاریزماتیک یاسر بر رقبای سیاسی اش بود. یاسر با این همایش ثابت ساخت که هسته اصلی حرکتی بودن یعنی این که با یک فراخوان تمام حرکتی ها علیرغم تضاد سلیقه ها دور یک محور می چرخند ودر دایره نجات نسخه اصلی حرکت حاضرند با یاسر همکار باشند.
دوم پیام خبری ـ و آن اینکه مهره های اصلی حرکت پسا محسنی مثل هادی و جاوید و یاسر و داکتر شاه جهان روی یک میکانیزم مدیریتی جدید حزبی که در افغانستان بی پشینه است توافق کرده اند که در این سبک تحزب، نقش رهبری خیلی کم رنگ است وحزب خدایی به نام رهبر ندارد و این جزو محسناتِ است که حرکتی ها بازهم آوانگارد گذار از رهبری قدرت به مهندسی قدرت و پیش کسوت تقسیم عادلانه رهبری بین نخبه های حزب است و این خیلی به روز است که حد اقل جلو میراثی سازی قدرت را برای نسل سوم که به آرمان حرکت وفا داراند می گیرد.

 

رضا مهسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *