• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۰۶ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 9807
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9807

مافیای نفت و گاز در افغانستان حاکم است

مجلس نماینده گان به علت واردات مواد سوخت بی کیفیت و غیر معیاری و نیز افزایش بهای مواد سوخت، مقام های وزارت تجارت و ادارۀ نورم و استندرد را به مجلس عمومی فرا خواند.

مجلس نماینده گان به علت واردات مواد سوخت بی کیفیت و غیر معیاری و نیز افزایش بهای مواد سوخت، مقام های وزارت تجارت و ادارۀ نورم و استندرد را به مجلس عمومی فرا خواند.

شماری از اعضای مجلس نماینده گان مواد سوخت غیر معیاری را تهدید بزرگتر از هراس افگنی می‎دانند و مسؤولان را به بی توجهی متهم می سازند.

نقیب الله فایق، رییس ادارۀ نورم و استندرد در پاسخ به نگرانی های اعضای مجلس گفت مافیاهای نفت و گاز در افغانستان حاکم اند و این اداره در برابر آنان ناتوان است.

وی می گوید که تاکنون حتا یک لیتر نفت «عالی» – که به نام «سوپر» در بازارها مشهور است و به فروش می رسد – به افغانستان وارد نشده است.

نقیب الله فایق، اظهار داشت: «پنجاه و هشت شرکت به علت واردات نفت کم کیفیت جواز شان لغو شده و پانزده شرکت دیگر جمع شده که ما به وزارت تجارت روان می کنیم که ما صلاحیت لغو آن را نداریم.»

واردات، فروش و افزایش قیمت مواد سوخت، از نگرانی هایی اند که از چندین سال به این سو موجود بوده است.

اما، فیروز مسجدی، سرپرست وزارت تجارت و صنایع از تلاش های این نهاد بر کنترول قیمت مواد سوختی و خوراکی در بازارها سخن می زند.

وی تصریح کرد: «در قسمت رقابت یک بورد رقابت ملی ایجاد شده تا این که بتواند مارکیت را تعدادی محدود در دست خود نگیرند جلوگیری شود.»

ولید تمیم، رییس عمومی تصدی نفت و گاز مایع نیز اظهار داشت: «در دو سالی که من این جا بودیم بسیار شدید کنترول شده که قیمت ها به شکل مصنوعی آن بلند نرود اگر بلند رفته است من به پیش شما مراجعه کردیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *