• انتشار: ۱۳ قوس ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۱۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 24146
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=24146

مأموریت جدید خلیلزاد در افغانستان چیست؟/آمریکا به دنبال جنگ مذهبی در افغانستان است

امریکا به دنبال ایجاد مرحله جدیدی از بحران یعنی جنگ مذهبی در افغانستان است.

امریکا به دنبال ایجاد مرحله جدیدی از بحران یعنی جنگ مذهبی در افغانستان است.

به گزارش برچی نیوز،فعالیت های اخیر زلمی خلیلزاد و مواضع بی سابقه مقامات در واشنگتن در رابطه با طالبان و همچنین اتهام حمایت آمریکا از داعش در افغانستان،نشان دهنده این است که کاخ سفید به دنبال جنگ مذهبی است.

ماموریت ۱۷ ساله سربازان امریکایی در افغانستان دلیل قدرت گروه طالبان به بن بست (سیاسی _ نظامی) رسیده است و جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد ارتش آمریکا اعتراف کرد که گروه طالبان فعلا شکست ناپذیر است.

جوزف دانفورد اضافه کرد و گفت: این عادلانه است که بگویم، طالبان شکست ناپذیر است.

این اعتراف آمریکا به ضعفش در برابر طالبان از ۲ جهت قابل تأمل است:

۱- کشوری که مدعی ابرقدرتی در جهان هست،بدون هیچگونه دلایل قانع کننده ای به نقشه و دسیسه ای خود را در برابر یک گروه شبه نظامی ناتوان جلوه نمی دهد.

۲- این اعتراف زمانی صورت میگیرد که حدود ۱ سال قبل رئیس جمهور آمریکا،دونالد ترمپ در اعلام استراتیژی اش برای افغانستان و جنوب آسیا شخصاً طالبان را تهدید به نابودی می کند.

پس از اتمام این ماجرا،زلمی خلیل زاد فرستاده پیشین جرج بوش،که طراح پالیسی نظامی و سیاسی در کاخ سفید در افغانستان پس از طالبان بود و از طرف تیم دونالد ترمپ به حیث مشاور آمریکا برای صلح معین شد.

خلیلزاد پس از سفرهای منطقه‌ای اخیرش حول محور صلح، حالا سومین سفر خود را به کشورهای متعدد منطقه آغاز کرده است.

او در افغانستان با هر که دلش می‌خواهد اعم از طالبان و شخصیت‌های شاخص این کشور به گفت‌وگو می‌نشیند و مدعی است که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ به بن‌بست صلح افغانستان نقطه پایان بگذارد؛ کاری که از دید برخی نمایندگان پارلمان یک دخالت نامشروع از سوی کسی است که خود عامل بحران فعلی افغانستان محسوب می‌شود.

به نوشته تسنیم،عبدالطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی و نماینده مردم بدخشان در پارلمان افغانستان با اشاره به دخالت‌های غلط واشنگتن در امور داخلی این کشور گفت: با تاسف یک آدم از کشوری دیگری یعنی خلیلزاد به عنوان یک امریکایی، برای افغانستان تصمیم می‌گیرد.

این نماینده پارلمان همچنین هشدار داد، با چنین نشانه‌هایی دیده می‌شود که افغانستان در حال وارد شدن به شکل دیگری از بحران یعنی جنگ مذهبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *