• انتشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۴۶ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 9421
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9421

قلمروِ حاکمیتِ اشرف‌غنی

ارگ‌نشینان، به رغمِ هیاهو و بررگ‌نمای و ادعاهای بسیار امروز «قلمروِ حاکمیتِ اشرف‌غنی» را تعریف کردند.

ارگ‌نشینان، به رغمِ هیاهو و بررگ‌نمای و ادعاهای بسیار امروز «قلمروِ حاکمیتِ اشرف‌غنی» را تعریف کردند.

۱). قلمروِ حاکمیتِ اشرف‌غنی ارگ- اداره مستقل ارگان‌های محلی است که چسپیده به ارگ است؛ در نتیجه، بیرون از این محدوده حاکمیتی ندارد.

۲). تا هنوز ارگ به چشم جامعه جهانی خاک پاشیده است که افغانستان امن است. امروز به صورت عملی نشان داد که «امنیتِ افغانی» چه تعریفی دارد؟ امنیت؛ یعنی امکان پیاده‌روی رئیس جمهور با اسکورت گاردهای مسلح، از ارگ تا ادارهٔ مستقل ارگان‌های محلی یک‌بار در طول یک دوره ریاست جمهوری.

۳). مهم‌تر از همه اینکه این پرسش را باید مطرح کرد که چه کسانی، از کدام قوم و زبان از نظر امنیتی او‌ را تهدید و تعقیب می‌کنند؟ مسلمن مردم ازبیک و تاجیک و هزاره در پی قتل او نیستند. خطری اگر هست از سوی هم‌تبارانِ خود اوست.

۴). این امنیت نسبی فقط در قلمرو اقوام غیر پشتون برای او وجود دارد. مناطق پشتون‌نشین در کام طالبان سقوط کرده‌اند.

۵). قلمرو حاکمیتِ او نشان می‌دهد که در انتخابات بعدی روزگارش سیاه است. در بین مردم پایگاه اجتماعی ندارد. دفعه پیش به لطف مردم ازبیک به این قلمرو کوچک راه یافت. کافی است گروه‌هایی متحد شوند و او‌ را از قلمرو کوچکِ ارگ تا ارگان‌های مستقل محلی بیرون رانند.

۶). اگر انتخاباتی صورت بگیرد، اشرف‌خان رفتنی است، حتا تقلب و گوسفندان چاق هم نمی‌توانند او را نجات دهند. دلیلی هم نیست کسی که حتا در میان مردم پشتو زبان جایگاهی ندارد، بر گردهٔ مردم سوار شود. در مجموع، در ساختار سیاسی حکومتِ متمرکز ساختار اجتماعی کابل نقش تعیین دارد و‌ در نهایت سرنوشت قدرت را رقم خواهد زد.

اسد بودا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *