• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۴ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1488
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1488

قربانی‌شدن ژنرال دوستم

این ناانسان نماد روشنی از یک فکر پلید در جامعۀ انسانی است. چنین انسان‌هایی در طول تاریخ وقتی قدرت به دست شان رسیده است، اخلاق را فراموش کرده‌اند.

این ناانسان نماد روشنی از یک فکر پلید در جامعۀ انسانی است. چنین انسان‌هایی در طول تاریخ وقتی قدرت به دست شان رسیده است، اخلاق را فراموش کرده‌اند.

چنین انسان‌هایی در گذر تاریخ تکرار شده‌اند و با تکرار نامبارک شان روند عدالت اجتماعی را در جوامع انسانی مختل ساخته‌اند. من از چنین انسان‌هایی چه در متن تاریخ، چه در متن جوامع امروز نفرت داشته‌ام.

برایم مهم نبوده است که چنین انسان‌های مغزگندیده از کدام تبار و مذهب هستند، همین که عامل بی‌عدالتی و انحصارگرایی هستند نفرت‌انگیزاند.

اگر به‌درستی از فکر و نیات فاشیستی چنین انسان‌هایی آگاه شوید، از بودن در جغرافیایی که این‌ها حاکمیت دارند احساس شرمندگی می‌کنید.

اما یک‌طرف دیگر قضیه خود ماستیم، ما در پیروزشدن چنین انسان‌هایی در طول تاریخ بشری دستۀ تبر برای سرنگونی چنار بوده‌ایم.

هیچ‌کسی انکار کرده نمی‌تواند که انسان‌های مریض همیشه توسط انسان‌های صحت‌مند به پیروزی رسیده است.

عقده‌های اجتماعی‌یی را که این بی‌فکر زیر نام متفکر در جامعۀ انسانی امروز افغانستان ایجاد کرده است، مثل روزهای چهاردهۀ پسین شعله‌ور خواهد شد.

باز در چنین شعله‌هایی کسانی می‌سوزند که به چنین انسان‌های فرصت‌طلب رای داده‌اند تا حاکمیت کنند. باز در چنین شعله‌هایی کسانی می‌سوزند که برای آمدن این‌ها به کرسی‌های قومی کلک‌های شان بریده شد و یا به جرم اشتراک در پروسه‌های ملی کشته شدند.

مردمی که به‌خاطر تأمین عدالت، بیش از چهل‌سال یکی بر فرق دیگر زدند، در آخر کار مترسکی را بر روی گندم‌زار عدالت ایستاده کردند که هیچ گنجشکی دانه‌یی از این خرمن ربوده نتواند. به‌تکرار می‌گویم همۀ ما در این محصول اجتماعی شریک هستیم.

چه آنانی که به‌خاطر قدرت‌مندشدن چنین انسان‌هایی به مردم شان پشت کردند، و چه آن‌عده از سیاسیونی که نتوانستند در برابر چنین کفتارهایی از حق مردم ما پشتیبانی کنند.

نمونه‌یی بارزی از دادن قدرت به دست کسی که همه‌چیز را به خود می‌خواهد، قربانی‌شدن ژنرال دوستم است. وقتی این مترسک به رای انسان‌ها به‌خاطر تأمین بی‌عدالتی نیاز داشت، روزی شش‌بار دست‌های دوستم را به بالا می‌کشید، اما امروز او را در چاهی انداخته است که بیرون‌ آمدنش محال است.

مثل ژنرال دوستم، دیگرانی نیز به چنین سرنوشت دچار شده‌اند، آنانی که به‌خاطر ضدیّت‌های سیاسی خود را در دامن کسی انداختند که بویی از عدالت اجتماعی نبرده است. تاریخ نشان داده است، چنین انسان‌هایی در نخستین گام کسانی را از خود دور می‌سازند که از همه بیش‌تر در قدرت‌مندشدنشان نقش دارند. ما حاصل جامعه‌یی هستیم که متفکران ما فاشیست و بی‌سوادهای ما انتحاری می‌شوند، دیگر هرآن‌چه باقی می‌ماند یا در خدمت فاشیست است و یا در انتحاری‌یی کشته می‌شود.

نجیب بارور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *