• انتشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۵۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7497
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7497

قدرشناس مهاجرین باشیم

جنگ، نا امنی، تبعیض، فقر و بیکاری باعث گردیده است که در طول چهار دهه گذشته، بسیاری از مردم ما وطن را به مقصد کشورهای دیگر ترک و زندگی در غربت و هجرت را برگزینند.

جنگ، نا امنی، تبعیض، فقر و بیکاری باعث گردیده است که در طول چهار دهه گذشته، بسیاری از مردم ما وطن را به مقصد کشورهای دیگر ترک و زندگی در غربت و هجرت را برگزینند.

مهاجرت و دوری از وطن و زندگی نسبتاً مرفه و امن در کشورهای مقصد، نتوانست حب وطن را از قلب‌های مهاجرین ما بزداید، به خصوص در سال‌های اخیر، تشکیل”شورای جهانی هزاره‌ ” در خارج از کشور از یکسو و شکل‌گیری “جنبش روشنایی ” در داخل کشور از سوی دیگر، باعث انسجام و همبستگی مهاجرین ما گردید و آن‌ها را در قبال مردم و کشور اصلی شان حساس و مسئولیت‌ پذیر ساخت. برخی از فعالیت‌های مهاجرین، برای مردم ما در داخل و خارج کشور عبارتند از:

۱. بسیاری از کارهای عام‌المنفعه در داخل کشور از مکتب و مسجد گرفته تا حسینه و … با کمک‌های مالی مهاجرین ساخته شده‌اند.

۲. هزینه زندگی روزمره بیش از ۹۰٪ خانواده‌های مردم ما در کشور توسط مهاجرین تأمین می‌شود، به گونه‌ ای که اگر به مدت یکماه حواله‌های مهاجرین قطع شود، زندگی این خانواده‌ها فلج خواهد شد.

۳. مهاجرین ما در رساندن کمک‌های انسان دوستانه به زخمی‌ها، خانواده‌های شهدا و آسیب‌دیدگان و بیجاشدگان داخلی، نقش اساسی داشته‌اند.

۴. مهاجرین ما در مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی و دادخواهی و رساندن فریا د عدالتخواهانه مردم ما به گوش جهانیان نقش بسیار ارزنده‌ای داشته‌اند.

با این وجود، یک عده که بیشترشان جیره خواران حکومت تبعیض‌گرا هستند، هر روز مهاجرین ما را به خاطر اظهار نظر و حساس بودن شان نسبت به سرنوشت کشور و مردم شان، توبیخ و آن‌ها را محکوم می‌کنند و به آنان تذکر می‌دهد که از جای گرم و نرم در باره کشور ابراز نظر نکنید!

در حالیکه اگر خوب دقت کنیم خود همین‌ها در مدرسه‌ ای درس خوانده‌اند که توسط کمک‌های مهاجرین ساخته شده است، با آب و نانی بزرگ شده‌اند که به وسیله برادر و یا پدرمهاجرش تأمین شده است، با پولی درس خوانده‌اند که توسط عضو مهاجر خانواده، تهیه شده است و همین اکنون نیز چنان وابسته به مهاجرین هستند که اگر پول آن‌ها قطع شود، دهان شأن از گرسنگی باز می‌ماند.

بنابراین، باید این پرسش را مطرح کرد که وظیفه مهاجرین ما فقط فرستادن پول و کمک‌های مالی به داخل کشور است و آن‌ها حق اظهار نظر در مورد سرنوشت کشور و مردم خود را ندارند؟ بیچاره مهاجرین، پول شان خوب است، اما نظر شان نه ( ! )

محمد نسیم جعفری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *