• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۵۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14191
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14191
غنی:

قانون اساسی انعکاس دهنده اندیشه شهید مزاری است

آقای غنی افزود، هرکس که قانون اساسی افغانستان را می‌خواند، انعکاس اندیشه شهید مزاری را در آن می بیند؛ حکومت وحدت ملی از این خاطر ایجاد شده که نقطه وصل باشد نه نقطه فصل میان مردم و اقوام.

محمداشرف غنی که امروز چهارشنبه (۲۳ حوت) در مراسم یادبود از شهادت شهید عبدالعلی مزاری در ارگ سخنرانی می کرد، گفت:” سرمایه بشری که در مناطق مرکزی به وجود آمده می تواند زندان جغرافیای مناطق مرکزی را بشکند.

وی افزود: “از این جهت به صراحت می‌گویم که حصارهای زندان مرکزی در حال شکستن است و هیچ کسی نمی‌توانند که این مناطق را دوباره به زندان تبدیل کند. اقتصاد متحول ضرور است تا عدالت اجتماعی را فراهم کنیم”.
آقای غنی گفت: “به ارگ خوش آمدید؛ ارگ خانه تمام اقوام برادر و برابر افغانستان است؛ به مقر تطبیق قانون اساسی که اولین وثیقه ملی و ضامن تامین وحدت ملی و عدالت اجتماعی است، خوش آمدید”.

آقای غنی تاکید کرد آغوش سیاسی‌اش بزرگ است و با مفکوره بزرگ به مداوایی درد تاریخی و سیاسی مردم افغانستان شروع کرده است.

محمداشرف غنی، حوصله سیاسی را جهاد اکبر خواند و گفت: “ما مردم افغانستان باید به حرف همدیگر گوش کنیم و با درک گذشته نقشه راه برای آینده بسازیم”.

همچنین، آقای غنی در مورد برگزاری انتخابات گفت که اولین حرفش این است که یک نظام مردم سالار مبتنی بر اراده مردم و انتخابات که ضامن وحدت و عدالت اجتماعی باشد به وجود آید و دیدگاه دوم این است که محدودیت‌ها و میراث‌های بد اجتماعی را تغییردهد.

او گفت: “امید است که انتخابات ۱۳۹۷ ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی و انتخابات ۱۳۹۸ ریاست جمهوری وسیله یک گفتمان ملی براساس خواست های مردم باشد”.

به گفته او، تعهد حکومت پشتیبانی کامل و بی طرفانه از کمیسیون انتخابات است تا مردم سرنوشت خود را رقم زنند.

محمداشرف غنی در قسمت ملت سازی در افغانستان گفت که محرومیت تمامی مردم افغانستان مشترک است و ضرورت به درک و تحلیل گذشته در کشور وجود دارد و اجازه نمی دهد افغانستان به گذشته برگردد.

با این وجود، عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز در برگزاری انتخابات، پارلمانی، شوراهای ولسوالی و ریاست جمهوری تاکید کرد.

آقای عبدالله گفت: “در این راستا مردم افغانستان از کمیسیون انتخابات انتظار دارند که انتخابات را برگزاری کند و دولت نیز از اقدام‌های کمیسیون انتخابات بدون هیچ‌گونه مداخله، حمایت می‌کند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *