• انتشار: ۱۶ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۱۵ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 4732
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=4732

فشار ترامپ بر شاهرگ گازی روسیه

فشار آمریکا بر اتحادیه اروپا و کمیسیون انرژی به عنوان تشکیلات تخصصی دست اندرکار امور انرژی اروپایی برای کاهش همکاری با روسیه در دستور کار سران کاخ سفید قرار دارد. این تلاش ها با اقدامات دامنه داری منجر به لغو طرح بزرگ «جریان جنوبی» شد که مطابق آن روسیه می بایست از طریق دریای سیاه […]

فشار آمریکا بر اتحادیه اروپا و کمیسیون انرژی به عنوان تشکیلات تخصصی دست اندرکار امور انرژی اروپایی برای کاهش همکاری با روسیه در دستور کار سران کاخ سفید قرار دارد.

این تلاش ها با اقدامات دامنه داری منجر به لغو طرح بزرگ «جریان جنوبی» شد که مطابق آن روسیه می بایست از طریق دریای سیاه و ترکیه گاز را به بازارهای جنوب اروپا از جمله به مقصد ایتالیا برساند.

در این طرح که ظرفیت انتقال ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال پیش بینی شده بود، بلغارستان از طرف آمریکا تحت فشار قرار گرفت و توافق به دست آمده با شرکت گازپروم روسیه لغو و امکان اجرا از بین رفت.

روسیه به دنبال این واقعه دو سال پیش با ترکیه برای اجرای طرح احداث خط لوله دیگری به نام جریان ترک وارد مذاکره شد.

احداث بخش دریایی این خط لوله از اوایل تیرماه جاری با دستور مستقیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه آغاز شد که در صورت اتمام، گاز این کشور را از طریق دریای سیاه به ترکیه و سپس مقصد نهایی اروپا صادر می کند.

این را هم بخوانید:  روسیه: آمریکا اگر نتواند با طالبان به نتیجه ای برسد این بار باید با رسوایی خاک افغانستان ترک کند

آلکسی میلر رئیس شرکت گازپروم نیز ابراز امیدواری کرده است، طرح خط لوله گاز جریان ترک سال ۲۰۱۹ به بهره برداری برسد.

بر پایه توافقی که اکتبر سال گذشته میان مقام های ترکیه و روسیه در استانبول امضا شد، قرار است دو خط لوله گازی که سالانه ظرفیت انتقال ۱۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز را داشته باشد، ساخته شود.

روسیه همچنین امیدوار است با اجرای این طرح و نیز احداث خط لوله گاز اروپای شمالی ۲ بتواند ضمن رهایی از وابستگی به تاسیسات ترانزیت اوکراین، گاز خود را به طور مستقیم و پایدار به کشورهای اروپایی صادر کند.

شرکت گازپروم سالانه حدود ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز به بازارهای اروپایی صادر می کند، که درآمد حاصل از این بخش همراه صادرات روزانه بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت، بیش از ۶۰ درصد درآمدهای ارزی روسیه را تشکیل می دهد.

اما طرح های انرژی مسکو در اروپا با مانع بسیار جدی برخورد کرده است و آمریکا سعی می کند با اقدامات و فشارها بر کشورهای اروپایی به ویژه همسایگان روسیه مانع اجرای طرح های انرژی این کشور شود.

این را هم بخوانید:  نشست ترکیه؛ رابطۀ مستقیمی با تفاهم امریکا و روسیه دارد

خبرگزاری رویترز نیز اوایل هفته جاری اعلام کرد، که کاخ سفید به تازگی اعلام کرده که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با صادرات گاز «ال ان جی» به کشورهای متحد واشنگتن که همجوار روسیه هستند به آنها کمک کند تا وابستگی به مسکو را کاهش دهند.

به گزارش رسانه های روسی، ترامپ قصد دارد با اعلام افزایش صادرات گاز طبیعی با مشارکت چندین کشور، که جهت تامین انرژی نیازمند روسیه هستند، به عنوان ابراز سیاسی استفاده کند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرده است، که ترامپ در راستای کمک به متحدان خود قصد دارد، افزایش صادرات گاز طبیعی را در یک نشست با مقام های کشورهای هدف اعلام کند.

یک فرمانده ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در این باره گفته است: که افزایش صادرات گاز آمریکا به اروپا می تواند تاثیر روسیه را در استفاده از انرژی به عنوان یک سلاح یا ابزار چانه زنی کاهش دهد.

میچل بارکوفسکی کارشناس سیاسی روس نیز در این زمینه گفت: که تا حد زیادی افزایش صادرات ال ان جی آمریکا، تهدید آمیزترین سیاست این کشور در قبال روسیه است.

این را هم بخوانید:  آمریکا کارکنان سفارت خود در کابل را کاهش می دهد

به گزارش رسانه های روسی، هر چند بهای گاز صادراتی آمریکا بالاتر از روسیه در بازارهای اروپایی است، اما واشنگتن از ابزارهایی همچون فشار سیاسی و تشویق بهره خواهد گرفت تا به اهداف ضد روسی خود دست یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *