• انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۵ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 8048
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8048

فرماندهان فاسد نیروهای امنیتی افغان محاکمه شوند

سیگار یا بازرس ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان تأکید می ورزد که فرماندهان فاسد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان باید به دادگاه کشانده شوند.

سیگار یا بازرس ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان تأکید می ورزد که فرماندهان فاسد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان باید به دادگاه کشانده شوند.

در گزارش تازۀ سیگار آمده است که سران حکومت افغانستان باید مسؤولیت بزرگ‎تری را بپذیرند و مقام‎های فاسد نیروهای امنیتی و دفاعی را تحریم کنند.

جان ساپکو، بارزس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان که در نشستی این گزارش را پخش کرد، بخش ‏های ملکی نهادهای امنیتی را انتقاد کرد.

سیگار هم چنان تأکید می ورزد که امریکا در بدل کمک‎هایش به نیروهای افغان، خواستار اصلاحات و مبارزه با فساد اداری شود.

جان ساپکو می‎گوید هنوز به بخش‎های ملکی نهادهای امنیتی پرداخته نشده است و گاه گاهی داستان‎های وحشت‎ناک از این بخش‎ها بیرون می‎شوند.

جان ساپکو، با اشاره به یک وزیر پیشین امور داخله می ‏گوید که بسیاری از این کمک ‏ها حیف و میل می‎شوند.

وی افزود:  «ما، میلیون‎ها دالر را برای ساختن دفتر یک وزیر و مبدل کردن آن به یک قصر به مصرف رسانیده ایم. اگر کمک‎های ما مشروط می‎‏بودند، به این وزیر گوش زد می‎شد که در بدل این دفتر، باید در برابر فساد مبارزه کنی. این دفتر، دفتر وزیر امور داخله بود. بار آخر که با رییس جمهور غنی دیدم به من گفت که وزارت امور داخله فاسد ترین نهاد در حکومت او است.»

با این همه، سیگار امیدوار است که با رهبری تازۀ امریکا و پایبندی حکومت افغانستان، تغییراتی در نیروهای امنیتی به میان خواهند آمد.

انتونی کوردسمن، آگاه امور امنیتی در این باره گفت: «در سال ۲۰۰۲، گزینه‎ها برای تغییر آسان سیستم در افغانستان، بسیار بودند. در چنین زمانی در سال آینده روشن خواهد شد که آیا تغییراتی که امروز برنامه ریزی می‎شوند، موفق یا ناکام خواهند شد.»

تاکنون کسی از مقام ‏های حکومت افغانستان در بارۀ این گزارش سیگار و گفته های جان ساپکو، واکنش نشان نداده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *