• انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۲۲ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 5942
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5942

فدرال خواهی به نماد عدالت طلبی مبدل شده است

در جنبش آزادی بخش الجزایر برضد اشغالگران فرانسوی،”فرانتس فانون”(نویسنده ی دوزخیان زمین) آزادی خواه و مبارز معروف نوشته بود:

در جنبش آزادی بخش الجزایر برضد اشغالگران فرانسوی،”فرانتس فانون”(نویسنده ی دوزخیان زمین) آزادی خواه و مبارز معروف نوشته بود:

حجاب زنان الجزایر سمبول مبارزه و”نه” گفتن به استعمارگران فرانسوی است.حجاب، ارزشی را به اضافه ی ارزش مذهبی حمل می کند. در واقع حجاب، خط کشی میان خود و استعمار است.و جدایی از استعمار و اندیشه های استعماری.(نقل به مضمون)

فدرالیست ها و فدرال خواهان در افغانستان نیز دارند به نماد و سمبول مقاومت علیه ستم گری ملی و همسان سازی های هویتی، فرهنگی و سیاسی مبدل می گردند.

آقای کرزی گفته است حکمتیار می تواند جلو فدرالیست ها و به زعم او تجزیه طلبان را بگیرد و از تحقق نظام فدرالی جلوگیری کند.آقای کرزی چهار سال پیش از امروز در کنفرانس مشترک خبری با دیوید کامرون از خطر فدرالیزه شدن افغانستان سخن گفته بود و کشور هایی را نیز در این راستا متهم کرده بود. من در سفری به شمال و دیدار با مردمان ماورای کوکچه به صراحت دیدم که مردم با توجه به تجربه های گذشته ی شان و آگاهی های امروز شان خواهان ایجاد جمهوری دموکراتیک فدرال در افغانستان هستند. و این خواست اکنون تقریبا به یک خواست عمومی تبدیل شده است. من اکنون و بار دیگر به این باور رسیده ام که راه ما درست بوده است و فدرال خواهی به همان نماد و فاصله ی تبدیل شده است که فانون درجنبش الجزایر اشاره کرده بود. آری! در اوضاع کنونی افغانستان آن هایی که فدرالیست نیستند در واقع طرفدار حفظ همین نظام شوونیستی می باشند حتا و هر چند با هر زبانی بخواهند سخن بگویند چه از اصلاحات نظام و چه از نظام صدارتی و چه از تغییر.

وضعیت موجود ضرورت ایجاد نظام دموکراتیک فدرال را چونان زایمان تاریخی قطعی ساخته است.

لطیف پدرام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *