• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۲ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 13410
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13410

فتنه عدالت مشروطه

اکنون جا دارد که جامعه دینی پس از یکسال، رفتار خود را بر منابع دینی و در راس آن قرآن کریم عرضه و تطبیق نماید و در پیشگاه قرآن و منابع دینی این پرسش را مطرح کند که آیا برای عدالتخواهی مسلمان بودن، مؤمن بودن، وضو داشتن، و نماز شب خوان بودن شرط است یا اینکه عدالت فراتر از جغرافیای دین و مذهب است و قلمرو آن تمام بشریت است؟

✍ آیا دیانت شرط عدالت است؟

✍ آیا ایمان شرط عدالتخواهی است؟

✍ قرآن در این باره چه می گوید؟

👈 «عدالت مشروطه» فتنه ی که بیش از یک سال، جامعه دینی ما با آن فریب خورد و چرخ عدالتخواهی با آن کند گشت.

تبیین علمی مساله در زیر:

“فتنه ی عدالت مشروطه”

یکی از مسایلی که متاسفانه در طول یکسال گذشته جامعه دینی هزاره ها را در افغانستان و سراسر جهان و بطور خاص جامعه مذهبی مهاجرین ایران را دچار تردیدها، احتیاطات و مشکلات رفتاری کرد یک مساله بسیار پیش پا افتاده دینی بود که با نگاه به نوع رفتارِ گرفتاران آن می توان آن را “عدالت مشروطه” نامید. چنین عدالتی هرچند از نظرگاه دینی صحت ندارد اما در رفتار دینداران پیدا و هویدا گشت. مقصود از آن این است که بسیاری از دینداران با توهم اینکه برای تحقق عدالت و عدالتخواهی مسلمانی بیشتر و ایمان و تدین افزونتر شرط است به نقد و بررسی شخصیت اخلاقی و دینی عدالتخواهان پرداختند. این مساله برای جامعه دین باوران تا حدی پیش رفت که هرجا کسی از سربازان عدالتخواهی متهم به بی دینی میشد در مقابل آن موضع گرفته یا حد اقل توقف می کردند. از آنجایی که این مساله دینی برای جریان و جنبش عدالتخواهی جامعه ستمدیده ما منشا بحرانها و مشکلات فراوان اجتماعی گردید و باعث کند شدن چرخه عدالتخواهی شد و نیز باعث انشقاق و دو دستگی افراد جامعه شد جا دارد از آن به ” فتنه عدالت مشروطه” تعبیر کنیم. یعنی عدالتی که مشروط به کثرت ایمان، تدین و تسبیح و نماز شب شد.

در محضر قرآن:

اکنون جا دارد که جامعه دینی پس از یکسال، رفتار خود را بر منابع دینی و در راس آن قرآن کریم عرضه و تطبیق نماید و در پیشگاه قرآن و منابع دینی این پرسش را مطرح کند که آیا برای عدالتخواهی مسلمان بودن، مؤمن بودن، وضو داشتن، و نماز شب خوان بودن شرط است یا اینکه عدالت فراتر از جغرافیای دین و مذهب است و قلمرو آن تمام بشریت است؟

در قرآن کریم آیات مختلفی با تعابیر و واژه های گوناگون به مساله عدالت پرداخته که پرداختن به یکایک آن از حوصله یک یادداشت کوتاه خارج است . در قرآن کریم بررسی عدالت از طریق واژهای موافق، مخالف و مصادیق هریک، امکان پذیر است که هرکدام از زاویه ی به عدالت و نفی ظلم پرداخته اما معروف ترین و صریح ترین آیه قرآن در باره عدالت این آیه است: لیقوم الناس بالقسط . با نگاه به این آیه شریفه در می یابیم که جغرافیای عدالت را بسیار توسعه داده و تمام بشریت و انسانها را اعم از کافر و مسلمان، بی دین و با دین، شیعه و سنی و مرد و زن و اقوام و قبایل مختلف بشر مخاطب قرار داده و همگی را بر برپایی و اقامه عدالت فراخوان داده است. در این آیه بر خلاف بسیاری از موضوعات و مسایل اجتماعی که مسلمانها و مومنان را با تعبیر خاص یا ایها الذین آمنو خطاب کرده و بدین طریق آن موضوع را به مومنان و مسلمانان اختصاص می دهد اما اینجا پیکان خطاب را به تمام بشریت و انسانیت توسعه داده و همگان را به عدالتخواهی و برپایی قسط و داد فراخوانده است. بر اساس بیان صریح قرآن برای برپایی قسط و عدالتخواهی نه اسلام نه ایمان و نه اخلاق را شرط کرده بلکه می گوید هر بشری با هر دین و مذهبی باشد به عدالت نیازمند است. چتر عدالت از نگاه قرآن بسیار فراخ و گسترده پهن شده که مسلمان و کافر، بی دین و با دین، شرابی و نمازی، فقیر و غنی، پایین دست و بالا دست، با ستاره و بی ستاره ، همه و همه را شامل میشود. خداوند کریم نسبت به عدالت همه را دستور داده که ” لنگ و لوگ و چفته شکل و بی ادب / سوی او میغیژ و او را می طلب” چنین عمومیتی در آیات دیگر و روایات فراوان نیز دیده میشود و چنین اطلاقی در جایی تخصیص و تقیید نخورده و دایره آن تنگ نشده است. در روایتی معروف از رسول خدا ص آمده که ” الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم” حکومت و دولت با کفر دوام میاورد اما با ظلم و ستم دوام نخواهد آورد. از منطوق این روایت، این مفهوم بخوبی استفاده میشود که اگر دولت و حکومتی بر مبنای بی دینی و کفر بنا شده باشد اما عدالتخواه و اهل قسط و دادگری باشد، دوام و بقایش امکان دارد. مفهوم دیگر این روایت آن خواهد بود که حاکم کافر عادل بهتر از حاکم مسلمان ظالم و ستمگر است. مجموع این روایت این نکته را بدست می دهد که عدالت مشروط به ایمان و تدین نیست بلکه کافر عادل به از مسلمان ستمگر.

اکنون جای این پرسش باقی می ماند که در یکسال گذشته چه چیزی جامعه دینداران ما را در مساله عدالت به چالش کشید؟ آیا تعمد و نقشه ی برای فریب آنها در کار بود یا اینکه دچار خطا در فهم عدالت شدند؟

در خصوص فرضیه اول باید قضاوت را به خوانندگان و مردم جامعه واگذار کرد اما در خصوص فرضیه دوم میتوان چنین حدس زد که تفاوت اندک میان نگاه اسلام به عدالت و نگاه جامعه غرب در معنای عدالت باعث خلط مبحث شده و این تصور را در ذهن دغدغه مندان دینی ایجاد کرده که اقامه کننده عدالت نیز باید مسلمان و در درجه بالای ایمان قرار داشته باشد. در حالیکه تفاوت مفهومی و معنایی عدالت غیر از اقامه کنندگان عدالت و عدالتخواهان است. خصوصا این مساله زمانی بشدت کم رنگ شده و از بین می رود که بر اصل عدالت با نگاه اسلامی در قانون اساسی مصوب افغانستان همه متفق النظر هستند اما در اقامه عدالت مورد نظر قانون اساسی عدالتخواهانی از اقشار، طبقات و اقوام و مذاهب مختلف بر می خیزند تا آن را محقق سازند. اینجاست که هندو، کافر و مسلمان، ازبیک، هزاره، تاجیک و افغان با مذاهب و گرایشات مختلف موظف به عدالتخواهی هستند.

اما چگونه میشود که در درون یک جامعه ستم کشیده بنام هزاره در هنگام عدالتخواهی مساله میزان دیانت، ایمان و اخلاق مداری مطرح میشود؟

اینجاست که می گوییم عدالت مشروطه یک کمینگاه، آزمونگاه، و فتنه ی بود برای جامعه دینداران هزاره که بسیاری در آن بخاطر بد دینی یا بد فهمی دین و یا احتیاطات دینی بیش از حد، لغزیدند و در تقابل یا عدم حمایت عدالتخواهانی قرار گرفتند که دقیقا برای احقاق حق آنها زندگی و عمر خود را وقف کرده بودند اما از جانب دوستان و مردم مورد ستم جامعه خود سیلی خوردند یا مورد بی مهری قرار گرفتند.

بسیار تلخ باشد که دشمن انسان نتواند سیلی و ضربه ی وارد کند اما کار دشمن را دوست انسان بسیار آسان و خالصانه انجام دهد.

اینجاست که زبان انسان از گفتن و قلم از نوشتن، بازماند…

نگارنده: دکتر رضا مهدوی پژوهشگر و کارشناس علوم دینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *