• انتشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۸:۵۵ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14222
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14222

غنی خطاب به طالبان: افغانستان هرگز به گذشته بر نمی گردد!

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به ارتقاء سطح دانش و آگاهی در جامعه و مطالبات جوانان و زنان کشور خطاب به طالبان گفت که این کشور هرگز به گذشته باز نخواهد گشت و به جای مسیر تحجر راه پیشرفت خود را خواهیم رفت.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به ارتقاء سطح دانش و آگاهی در جامعه و مطالبات جوانان و زنان کشور خطاب به طالبان گفت که این کشور هرگز به گذشته باز نخواهد گشت و به جای مسیر تحجر راه پیشرفت خود را خواهیم رفت.

محمد اشرف غنی افزود که نسل امروز افغانستان روحیه تحجر و بازگشت به گذشته را ندارد.

وی گفت که کشور در تاریخ گذشته خود افتخارات و مشکلات فراوانی را داشته است و باید با گرفتن درس عبرت از آن گذشته راهی به سوی آینده یافت زیرا نسل حاضر طعم انواع مشکلات را چشیده اند و این روند کافی است .

رئیس جمهور گفت که برای ساختن جامعه ای مبتنی برعدالت و وحدت ملی دولتش متعهد است و انتخابات مجلس و ریاست جمهوری آینده تحت حمایت قاطع دولت و بدون مداخله برگزار می شود تا اعتماد مردم جلب شود.

وی گفت که انتخابات از اراده مردم منشأ می گیرد و ضامن وحدت و عدالت اجتماعی است و هر انتخاباتی در سال های آتی چه مجلس وچه ریاست جمهوری به کمک دولت به گفتمان ملی برای عدالت و وحدت ملی مبدل خواهد شد.

این را هم بخوانید:  انتقادها از حضور «امرالله صالح» در نشست‌های رسمی حکومت

اشرف غنی به ضرورت حرکت در راستای تحقق عدالت و عبور از استبداد اشاره کرد و گفت که کاخ ریاست جمهوری خانه مردم است و به دست دولت امانت است و هیچ کسی نمی تواند خود را صاحب این خانه یداند جز خود مردم که خانه همه مردم این کشور است.

وی تأکید کرد که از این خانه به عنوان مکانی برای وحدت مردم استفاده می کند و زمان جدایی گذشته و به او به همگرایی و وحدت نیاز است و درد های گذشته را تکرار نمی کنیم و دولت وحدت ملی به گذشته رجعت نخواهد کرد.

وی خطاب به مردم که در این مراسم شرکت کرده بودند گفت که شما ذائقه تلخ مهاجرت و بی مهری را درکشورهای دور و نزدیک چشدید و برای نجات آن وضعیت باید به پیش برویم.

محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز گفت که بازگشت به گذشته سقوط در جنگ های ویرانگر داخلی خواهد بود و ما از گذشته خود باید به حیث عبرت درس بگیریم.

این را هم بخوانید:  اتمر: «غنی» صلاحیت مدیریت «انتخابات ریاست جمهوری» را ندارد/ حکومت موقت باید تشکیل شود

وی ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان و مخالفان حاضر شوند به گفت وگو صلح روی آورند و نشانه های مثبتی به چشم می خورد.

خلیلی تصریح کرد که طالبان بارها گفته اند که جنگ راه حل نیست و این یک نقطه مشترک ماست و ما به گفت وگوهای رسمی و غیر رسمی با آنان ادامه خواهیم داد.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان بسته پیشنهادی دولت به طالبان یک بسته بی سابقه دانست و تأکید کرد که این بسته باید فرصت گفت وگو را با مخالفان فراهم کند و ما موفق شویم بجای جنگ صلح را سرتاسری بسازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *