• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۵۴ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 13637
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13637
رئیس شورای ولایتی بلخ:

عطا چهار روز است به دفتر کارش نیامده و دیدارش با مردم را محدود کرده است

رئیس شورای ولایتی بلخ می‎گوید، عطا محمد نور از چهار روز به این‌سو به دفتر کارش حضور نیافته و همچنان دیدار با مردم را محدود ساخته‎ است.

افضل حدید گفت: آقای نور در دیدار اخیرش با هیئت ارگ ریاست جمهوری پیشنهاداتش را ارائه کرده و هنوز مشخص نیست که آیا توافقاتی صورت گرفته‎است یا خیر؟

وی افزود: “اکثرا با تعداد زیادی از مردم دیدار می‌کرد، اما در روزهای اخیر پیام داده که دیگر مشکلات برای مردم خلق نشود، به همین خاطر دو سه یا چهار روز شده به دفتر نیامده، مردم را می‎بیند، اما یک مقدار محدود ساخته‎ است.”

منیر فرهاد، سخنگوی عطا محمد نور از ابراز نظر در این باره خودداری کرد، اما دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت، آنان خواهان حل مسالمت‌آمیز اختلاف به میان آمده با آقای نور می‌باشند.

این در حالیست که روز دوشنبه معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان به دیدار عطا محمد نور به بلخ رفتند.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور در همان روز نسبت به نتایج این دیدار ابراز امیدواری کرده و گفته است، امیدواری وجود دارد که مذاکرات نتایج مثبت را در قبال داشته باشند.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

ارگ ریاست جمهوری نزدیک به سه ماه پیش خبر منظوری استعفای عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ را نشر کرد و همچنان از معرفی انجنیر محمد داوود به‌عنوان والی جدید بلخ خبر داد.

آقای نور و جمعیت اسلامی پیش از این موضع‌گیری ارگ در این باره را قبول نکرده و گفته‎اند که این اعلان یک‌جانبه صورت گرفته‎است.

نور در این مدت بارها در میان هوادارانش در بلخ به حکومت مرکزی هشدار داده و گفته‎است که تا زمان دست نیافتن به نتایج مذاکرات، از رهبری ولایت بلخ کنار نخواهد رفت.

اما برخی کارشناسان سیاسی به این باور اند که محدود شدن دیدارهای عطا محمد نور با مردم نشان می‎دهد که آقای نور با هیئت ارگ به برخی توافقات دست یافته‎است.

احمد سعیدی یکی از این کارشناسان در این باره گفت: ارگ و عطا محمد نور اخیراً تفاهم کرده اند که باید تا زمان اعلام نتایج مذاکرات، دو طرف به همدیگر اظهارات تند نداشته باشند.

این را هم بخوانید:  هند: پاکستان را در جهان منزوی می سازیم

وی افزود: “صحبت‎های که آقای نور با جناب ستانکزی و رحیمی داشته به یک نحوی تفاهماتی صورت گرفته، ولی حرف اخیر و تصمیم نهایی را رهبری جمعیت خواهد گرفت نه آقای نور، اما یک حرفی میان‌شان تبادله شده که تا نتیجه نهایی مذاکرات از نگاه تبلیغات و رسانه‌ای علیه یک دیگر حرف نمی‎زنند.”

اما جانب حکومت و عطا محمد نور در باره اینکه آیا دو طرف به راستی به توافقاتی دست یافته‎اند یا خیر؟ ابراز نظر نمی‎‎کنند.

افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ و یکی از چهره‎های نزدیک به عطا محمد نور گفت: در دیدار اخیر آقای نور با هیئت ارگ، دو طرف بسته‎های پیشنهادی را به همدیگر ارائه کردند، اما وی در باره این بسته‎های پیشنهادی جزئیات نداد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *