• انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۵۸ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 7720
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7720

عربستان و گسترش وهابیت در افغانستان

در حالی که ۱۶ سال از ۱۱ سپتمبر بهانه حمله امریکا به افغانستان می‌گذرد و نقش عربستان در آن مشخص شده است این بار به نظر می‌رسد که مقامات ریاض با تلاش برای گسترش وهابیت در افغانستان، این سناریو را تکرار خواهند کرد.

در حالی که ۱۶ سال از ۱۱ سپتمبر بهانه حمله امریکا به افغانستان می‌گذرد و نقش عربستان در آن مشخص شده است این بار به نظر می‌رسد که مقامات ریاض با تلاش برای گسترش وهابیت در افغانستان، این سناریو را تکرار خواهند کرد.

در حالی شانزدهمین سالگرد حادثه یازده سپتمبر فرا رسید که پس از فاش شدن نقش عربستان سعودی در این حمله، این بار ریاض در نظر دارد تا با گسترش وهابیت در افغانستان یازده سپتمبر دیگری را در این کشور کلید زند.

۱۶ سال پیش در چنین روزی ۱۹ عضو القاعده که ۱۵ نفر آن‌ها سعودی بودند دو هواپیمای مسافربری را به برج‌های تجارت جهانی کوبیدند و در این حادثه دو هزار ۹۷۴ نفر کشته شدند.

اما حادثه ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی زمینه را برای ایجاد یک ائتلاف جهانی به بهانه مبارزه با تروریسم در افغانستان علیه طالبان و شبکه القاعده به رهبری امریکا فراهم کرد که منجر به حضور بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی از کشورهای مختلف جهان در افغانستان شد.

پایگاه داده «مارک هرولد» گزارش داد که از ۷ اکتبر سال ۲۰۰۱ تا ۳ جنوری ۲۰۰۳، حملات هوایی امریکا در افغانستان به کشته شدن ۳۱۰۰ تا ۳۶۰۰ غیرنظامی افغان منجر شده است.

از سوی دیگر براساس گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، از سال ۲۰۰۷ میلادی تا ماه اگست سال جاری، حدود ۷۶ هزار غیرنظامی دیگر نیز در افغانستان کشته و زخمی شده‎اند.

از آغاز حضور امریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۱، تاکنون ۳ هزار و ۴۸۰ نظامی خارجی در کشور کشته شدند که از این میان دو هزار و ۳۴۶ نفر از آنها را نظامیان امریکایی تشکیل می‌دهند.

«شان کارتر» وکیل مدافع خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتمبر اخیرا شواهدی را مبنی بر دست داشتن ریاض برای برنامه‌ریزی حملات به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی ارائه کرده است.

کارتر اظهار کرد که اسنادی وجود دارد که سفارت عربستان در واشنگتن هزینه پرواز دو شهروند سعودی از فونیکس تا واشنگتن را پرداخته تا برای حملات ۱۱ سپتمبر آماده شوند؛ این اتباع سعودی با هویت جعلی و به عنوان دانشجو در امریکا زندگی می‌کرده‌اند.

کارتر افزود که این اسناد حمایت مالی و عملیاتی ریاض برای حملات ۱۱ سپتمبر را فاش می‌کند.

از ۱۹ عضو القاعده ۱۵ نفر سعودی، ۲ نفر اماراتی و از لبنان و مصر هم یک نفر در این حمله حضور داشتند.

اکنون با گذشت ۵ هزار و ۸۴۴ روز پس از حادثه ۱۱ سپتمبر و ۱۶ سال حضور نظامیان امریکایی در افغانستان به منظور جنگ «علیه تروریسم»، افغانستان بیشترین حضور متمرکز گروه‌های تروریستی در جهان را شاهد است.

به گفته جنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، اکنون بیش از ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می‌کنند.

این در حالی است که در سال‌های اخیر دیدارهای مشترک مقامات سعودی و افغان برای گسترش همکاری‌ها نیز افزایش یافته است.

در یکی از این دیدارها میان «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «اکلیل حکیمی» وزیر مالیه افغانستان، عربستان برای ساخت مدارس علوم اسلامی و دیگر پروژه‌ها در افغانستان و تامین مالی آن‌ها اعلام آمادگی کرد.

در حالی که عربستان سعودی میلیون‌ها دالر را برای بمباران و کشتار مردم یمن استفاده می‌کند، این کشور ساخت سومین دانشگاه بزرگ «علوم اسلامی» را در افغانستان در دست احداث دارد.

این دانشگاه با هزینه ۵۰۰ میلیون دالری از سوی سعودی‌‌ها و در ۱۵ کیلومتری حاشیه شهر جلال‌آباد در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

احداث این دانشگاه در زمینی به وسعت ۱۶۰ هکتار و با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار دانشجو در حالی صورت می‌گیرد که محل ساخت آن در ولایت ننگرهار خواستگاه افراد وابسته به داعش در افغانستان محسوب می‌شود.

دروس این دانشگاه قرار است به زبان عربی تدریس شود که برخی کارشناسان می‌گویند که این اقدام به منظور استفاده از اساتید مورد نظر و یا اساتید سعودی صورت گرفته است.

در چند ماه اخیر نیز حکام سعودی با هزینه صدها هزار دالر کتابخانه‌ای بزرگی را نیز در دارالعلوم «نجم‌المدارس» این ولایت به بهره برداری سپرد.

برخی کارشناسان ابراز نگرانی می‌کنند که وجود افراد وابسته به داعش در ننگرهار توجه عربستان سعودی به این ولایت را جلب کرده است، زیرا در گذشته عربستان تقریبا در هیچ یک از ولایت‌های افغانستان و حتی تمام نقاط این کشور پروژ‌ه‌ای به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر احداث نکرده بود.

جعفر مهدوی نماینده مردم کابل در پارلمان نیز درباره ظهور داعش در افغانستان گفت: متأسفانه حضور داعش در افغانستان یک خطر جدی است و در حقیقت یک پروژه با حامیان پشت‌پرده است؛ یعنی این‌گونه نیست که یک گروه تروریستی خود برنامه‌ریزی برای حضور در افغانستان کرده باشد بلکه دست سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی کشورهای حامی تروریسم نظیر عربستان سعودی هدایتگر این داستان است.

وی نزدیکی ارتباط حکومت افغانستان با آل‌سعود، رفت‌وآمدهای مکرر شاهزادگان کشورهای حاشیه خلیج فارس و مشاهدات منابع و مقامات محلی از ولایات شرقی و شمالی را از نشانه‌های حمایت ریاض در داعش در افغانستان عنوان کرد.

دیدار ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر سعودی و «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان

پس از تلاش‌های عربستان  برای ساخت دانشگاه در شرق افغانستان، «ولید بن طلال» شاهزاده میلیاردر سعودی در دیدار با اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان درباره ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان گفت‌وگو کردند.

فکوری بهشتی نماینده پارلمان افغانستان درباره افزایش روابط با ریاض هشدار داد و اظهار کرد که همکارانش در این مجلس از دولت افغانستان می‌خواهند که در روابط خود با عربستان سعودی تجدید نظر کند زیرا پادشاهی سعودی همواره از گروه‌های تروریستی نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه پشتیبانی کرده است.

از سوی دیگر نیز «امرالله صالح» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان به حکومت وحدت ملی درباره حمایت از عربستان هشدار داده و آن را اشتباهی بزرگ و تاریخی دانست.

برخی از کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی برای ترویج افکار وهابیت و استحکام مواضع داعش از نظر عقیدتی تلاش می‌کند تا دانشگاه ۵۰۰ میلیون دالری را در ولایت ننگرهار بسازد.

همچنین طی چند ماه گذشته علمای دینی در شمال افغانستان بارها با برگزاری نشست‌ خبری از ترویج افکار وهابیت توسط برخی از مدارس به صورت سازمان یافته اظهار نگرانی کردند.

این در حالی است که پس از اعلام موجودیت داعش در افغانستان، این گروه تروریستی مسئولیت چند حمله تروریستی از جمله حملات بر مساجد شیعیان را در افغانستان بر عهده گرفته است.

احمد سعیدی دیپلمات سابق و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان گفت که عربستان سعودی در این حملات نقش دارد.

وی تاکید کرد که عربستان بدلیل این که با مردم شیعه مخالف است، سلفی‌ها، داعش و وهابی‌های این گروه تروریستی را حمایت مالی می‌کند.

سعیدی افزود:پشت پرده حملات در افغانستان بویژه به مساجد در این کشور، عربستان سعودی قرار دارد، سلفی‌ها قرار دارند، وهابی‌ها قرار دارند که بسیاری از آنها نیز در بین داعش هستند.

اکنون پس از آشکار شدن ارتباط مقامات سعودی در حادثه ۱۱ سپتمبر، بنظر می‌رسد که حکام سعودی در نظر دارند تا با گسترش مدارس مذهبی خود در افغانستان و حمایت مالی از افراد وابسته به داعش که چندین بار مساجد شیعیان را هدف حملات تروریستی قرار داده‌اند، تفکر وهابیت را گسترش داده و به جنگ‌های مذهبی در افغانستان دامن بزنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *