• انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۲۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 20602
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20602

عراقچی در دیدار با عبدالله: تروریسم خوب و بد ندارد/با داعش به‌گونه مشترک مبارزه کنیم

سید عباس عراقچی در دیدار با عبدالله عبدالله، تأکید کرد که سیاست ایران در قبال افغانستان مبتنی بر حاکمیت ملی و همکاری با دولت است و از ابتکار دولت افغانستان برای حفظ وحدت ملی، تأمین ثبات، صلح و امنیت حمایت می‌کند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران در دیدار با رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، بر مبارزه مشترک با پدیده تروریسم تاکید کرد.

سید عباس عراقچی در دیدار با عبدالله عبدالله، تأکید کرد که سیاست ایران در قبال افغانستان مبتنی بر حاکمیت ملی و همکاری با دولت است و از ابتکار دولت افغانستان برای حفظ وحدت ملی، تأمین ثبات، صلح و امنیت حمایت می‌کند.

وی بر مبارزۀ مشترک با تروریسم تأکید کرد و گفت که تروریسم خوب و بد ندارد. او همچنان نگرانی ایران را دربارۀ فعالیت‌های گروه تروریستی داعش مطرح کرد و گفت که ما امنیت افغانستان را امنیت خود می‌دانیم و امنیت ایران را امنیت افغانستان؛ بنابراین، باید در مبارزه با داعش همکاری‌های بیشتر داشته باشیم.

معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران گفت که کار سه کمیته از کمیته‌های پنج‌گانه برای دست‌یافتن به سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور نهایی است و کار روی دو کمیتۀ دیگر ۹۰ درصد پیش رفته است.

وی تصریح کرد که نهایی‌سازی و امضای سند همکاری‌های جامع، در روابط میان افغانستان و ایران «نظم نوین» و «شگوفایی» به وجود خواهد آورد.

معین وزارت امور خارجۀ ایران بر تداوم همکاری‌ بانکی و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد و گفت که هم اکنون مبادله اقتصادی میان افغانستان و ایران به ۳ میلیارد دالر می‌رسد.

از سویی هم، عبدالله عبدالله رییس اجرایی گفت که رهبری حکومت وحدت ملی علاقمند تکمیل و امضای سند همکاری‌های جامع میان افغانستان و ایران می‌باشد.

وی با اشاره به اوضاع جاری در افغانستان گفت که تروریسم تهدیدی در برابر امنیت ملی است. آقای عبدالله ادامه داد: «در راستای مبارزه با تروریسم، همکاری‌هایی میان افغانستان و ایران وجود داشته است؛ اما تهدیدهای مشترک نیازمند همکاری‌های بیشتر است».

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، نشست سه جانبه افغانستان، هند و ایران را مهم خواند و گفت که امیدواریم این نشست‌، فرصت‌های تازه‌یی را به مردم و سرمایه‌گذاران و تجار سه کشور ایجاد کند.

وی تأکید کرد که افغانستان در سیاست خارجی‌‌اش براساس اصل حاکمیت ملی و منافع ملی تصمیم می‌گیرد و روابط میان دو کشور زیر تأثیر کشور دیگری نخواهد بود.

همچنان، در این دیدار، در پیوند به همکاری دوجانبه در راستای مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر، بحث مهاجرین، برجام، معضل آب و گسترش همکاری‌های دوجانبه، بحث صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *