• انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۲۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 25541
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25541

عراقچى: به زودى سند جامع همکاریهاى مشترک ایران و افغانستان امضا خواهد شد

عباس عراقچى معاون وزارت خارجۀ ایران مى گوید که مذاکرات با طالبان، در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و کشورش، از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حمایت و پشتیبانی می‌کند.

عباس عراقچى معاون وزارت خارجۀ ایران مى گوید که مذاکرات با طالبان، در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و کشورش، از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حمایت و پشتیبانی می‌کند.

در یک خبرنامه که از طرف ریاست اجراییه منتشرشده، آمده است که عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران، امروز با داکتر عبدالله عبدلله رییس اجراییه در قصر سپیدار دیدار کرد.

منبع افزوده است که عراقچی، روابط میان دو کشور را تاریخی و دوستانه خواند و از پیش‌رفت‌کار در باره نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرد.

موصوف افزود که سه کمیته از کمیته‌های مشترک، کارهای خود را به پایان رسانده‌اند و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است.

وی ابراز امیدواری نمود که این سند، هرچه زودتر نهایی گرد و رهبران دو کشور آن را امضا نمایند.

در خبرنامه آمده است که معاون وزارت خارجه ایران، از مذاکرات این کشور با هیئت طالبان در تهران صحبت کرد و رییس اجرائیه را در جریان این مذاکرات قرار داد.

عراقچی همچنان تاکید کرد که این مذاکرات، در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران، از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

موصوف همچنان حمایت خود را از روند مردم‌سالاری و برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز داشت و ضمن با اهمیت‌خواندن میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور، خواهان افزایش روابط و داد و ستد اقتصادی میان ایران و افغانستان گردید.

رئیس اجراییه، روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بر بنیادهای محکم دوستی و همکاری خواند و  حمایت افغانستان را از نهایی شدن سند جامع ابراز داشته تاکید نمود که کارهایی باقیمانده دو کمیته، باید به زودی نهایی گردد.

رئیس اجراییه از این‌که جمهوری اسلامی ایران، طرف افغانستان را در جریان مذاکرات با گروه طالبان قرارداده است، قدردانی کرد و اصول مذاکرات حکومت را با گروه‌های دهشت‌افگن برشمرد.

داکتر عبدالله همچنان تاکید کرد که حکومت از صلح حمایت می‌کند؛ اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران که امروز به کابل آمده است، با رییس جمهور غنى نیز دیدار داشت و راپور دیدارهاى مقامات این کشور را به رئیس جمهور غنى ارائه نمود.

طبق یک خبر دیگر ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، با آقای سیدعباس عراقچی معین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد.

در یک خبرنامه وزارت امور خارجه آمده است، این دیدار طی سفر یک هیئت بلند رتبه ایرانی برای صحبت روی موضوعات دوجانبه مهم با آقای زمان صورت گرفت.

منبع افزوده، دوطرف روی طیف و سیعی از موضوعات ذیعلاقه بشمول چگونگی پیشرفت ها در فعالیت های پنج کمیته مشترک و همچنان پروسه صلح گفتگو کردند.

در آغاز، طرفین بر اهمیت تقویت مناسبات دوجانبه، با تأکید بر مشورت های پیشرفته سیاسی تأکید کردند.

هیئت های همراه دوجانب، برای حاضرین جلسه، در مورد پیشرفت ها در خصوص فعالیت های مربوطه شان در چارچوب کمیته های مختلف معلومات ارائه کردند.

عراقچی به همتای افغانی خویش اطمینان داد که ایرانی کار خود پیرامون موضوع آب را که در یک کمیته جداگانه روی آن کار میشود، تقریباً به اتمام رسانیده است.

آقای زمان خاطر نشان نمود که “مسئله آب یک موضوع مورد نزاع نه بلکه یک ساحه همکاری” میباشد.

به نوشته پژواک،در خبرنامه آمده است، دوطرف همچنان توافق نمودند که کمیته مشترک همکاری های اقتصادی و ترانزیت را در آینده نزدیک راه اندازی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *