• انتشار: ۶ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۳۵ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 656
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=656

عدم حمایت امریکا از دولت غنی، سقوط فوری دولت را به‌ همراه خواهد داشت

اکنون که وضعیت امنیتی در افغانستان به سرعت رو به وخامت است، پرسش اساسی این است که آیا دولت جدید امریکا به رهبری دونالد ترامپ تصمیم به ادامه جنگ در افغانستان دارد و یا اینکه می‌خواهد نیروهای امریکایی را از کشور بیرون کند و از حمایت و پشتیبانی دولت افغانستان به رهبری رئیس جمهور اشرف غنی دست بردارد. عدم حمایت امریکا از دولت غنی سقوط فوری دولت را به‌ همراه خواهد داشت.

اکنون که وضعیت امنیتی در افغانستان به سرعت رو به وخامت است، پرسش اساسی این است که آیا دولت جدید امریکا به رهبری دونالد ترامپ تصمیم به ادامه جنگ در افغانستان دارد و یا اینکه می‌خواهد نیروهای امریکایی را از کشور بیرون کند و از حمایت و پشتیبانی دولت افغانستان به رهبری رئیس جمهور اشرف غنی دست بردارد.  عدم حمایت امریکا از دولت غنی سقوط فوری دولت را به‌ همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر روشن نیست که آیا دونالد ترامپ با طالبان و دیگر گروه‌های تندرو در افغانستان وارد یک معامله خواهد شد یا خیر؟ اما بدون یک راهبرد همه‌جانبه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و عدم حمایت از حکومت مرکزی افغانستان، زمینه سقوط فوری دولت کابل فراهم را می‌شود.

پس از حادثه یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی ایالات متحده امریکا وارد جنگ افغانستان شد، جنگی که گفته می‌شود تاکنون حدود ۵۰۰ میلیارد دالر برای امریکا هزینه داشته است و تلفات جانی زیادی را متحمل شده است. هنوز هم حدود ۱۰ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

از سویی هم دولت اشرف غنی در کابل که خود با یک سردرگمی داخلی دست به گریبان است، تنها حدود ۶۰ درصد از مساحت کشور را تحت کنترل خود دارد؛ طالبان که یکی از دشمنان سرسخت دولت غنی به شمار می‌رود، در سال جاری میلادی حملات تهاجمی مسلحانه و انتحاری را در سراسر کشور حتی پایتخت کابل راه‌اندازی کرده است.

در سال جاری ، حملات تهاجمی طالبان در سراسر افغانستان نشان داد که اگر جامعه جهانی به ویژه امریکا حمایت‌های مالی و نظامی‌اش را به دولت افغانستان قطع نماید، طالبان به آسانی اداره کابل را در دست خواهند گرفت.

یکی دیگر از عناصر سودمند برای طالبان حمایت کشورهای ثروتمند عربی خلیچ فارس از این گروه است، شیخ‌های ثروتمند عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی نه تنها از طالبان بلکه از شبکه القاعده و گروه تروریستی داعش حمایت و پشتیبانی مالی می‌کنند.

کشورهای عرب خلیج فارس مانند عربستان سعودی، امارات متحده و قطر، افغانستان را یک میدان مهم مبارزه منطقه‌ای در برابر روسیه و ایران می‌دانند.

افغانستان مرز طولانی که نزدیک به ۶۰۰ مایلی با ایران دارد، اما این کشورهای عرب خلیج فارس نیز تلاش‌های را در افغانستان انجام داده‌اند و در سال‌های اخیر حدود ۴ هزار مدرسه رادیکال اسلامی را در کشور ایجاد کرده‌اند.

همچنین کشورهای عرب خلیج فارس، در حالیکه به پشتیبانی مالی از طالبان، گروه تروریستی داعش و شبکه القاعده در افغانستان ادامه داده‌اند، اما همزمان روابط عادی‌شان را با دولت اشرف غنی حفظ کردند.

در حالیکه هم اکنون امریکا خود در بحران خاورمیانه گیر افتاده، دولت افغانستان را در امر مبارزه با طالبان، گروه تروریستی داعش و شبکه القاعده که توسط متحدین ظاهری واشنگتن مانند عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی در افغانستان پشتیبانی می‌شوند، حمایت‌های مالی و نظامی می‌نماید.

بنابراین باید دولت دونالد ترامپ با درک این واقعیت، گام‌های اساسی را در قبال افغانستان بردارد و تلاش نماید بدون رسیدن آسیب بیشتر، امریکا را از این وضعیت پوچ و بی‌معنا خارج کند.

منبع:‌ کوریا تایمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *