• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 9306
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9306

ظرفیت کمیسیون مستقل انتخابات قابل قبول نیست

او افزود: “شیوه برگزاری و ظرفیتی‎که در کمیسیون به‌گونه روشن دیده می‎شود، انتخابات پیشرو یک انتخابت شفاف نخواهد بود، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه یک اصلاحات بنیادی را باید در سطح کمیشنران این کمیسیون روی دست گیرند.”

با گذشت هر روز انتقادها بر کارکرد و عدم بی‌طرفی کمیسیون مستقل انتخابات بیشتر می‎گردد.

رئیس ولسی جرگه می‎گوید به شفافیت در انتخابات پیشرو باورمند نیست، زیرا ظرفیتی که در کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد برای آنان قابل قبول نمی‎باشد.

عبدالرؤف ابراهیمی این سخنان را در نشست عمومی روز چهارشنبه «۱۰ عقرب ۱۳۹۶» این جرگه مطرح کرد.

به نقل از رادیو آزادی، او افزود: “شیوه برگزاری و ظرفیتی‎که در کمیسیون به‌گونه روشن دیده می‎شود، انتخابات پیشرو یک انتخابت شفاف نخواهد بود، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه یک اصلاحات بنیادی را باید در سطح کمیشنران این کمیسیون روی دست گیرند.”

شیوه برگزاری و ظرفیتی‎که در کمیسیون به‌گونه روشن دیده می‎شود، انتخابات پیشرو یک انتخابت شفاف نخواهد بود.

این گفته‎ها در حالی مطرح می‎گردد که یک روز پیش از این، عطا محمد نور والی بلخ در سفرش به ولایت هرات گفته‎است که اگر در کمیسیون مستقل انتحابات اصلاحات پدید آورده نشود، اشخاص از آن به سود خود بهره برداری کرده و نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری از همین اکنون روشن است.

الغای کمیسیون انتخابات، اصلاح بنیادین کمیسیون انتخابات، برنامه تغییر یا بدیل و نظارت قوی از سوی احزاب سیاسی خواست‎های اند که آقای نور در سفرش به هرات دیروز آن را مطرح کرده‎است.

خواستیم در این باره واکنش حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات را داشته باشیم، اما به تماس‎های مکرر پاسخ رد داده شد.

در این میان، شماری از نماینده‌گان مردم در مشرانو جرگه می‎گویند، آوردن اصلاحات بنیادی در کمیسیون مستقل انتخابات از خواست‎های اساسی مردم و احزاب سیاسی است و باید به این خواست پاسخ داده شود.

آنان می‎گویند این‎که کمیسیون مستقل انتخابات پاسخگو نیست، خود نشان دهنده سرباز زدن از پذیرفتن خواست‎های مردم در زمینه اصلاحات است.

آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه در این باره به رادیو آزادی می‎گوید: “در صورتی‎که در کمیسیون افراد و اشخاصی‎که، از احزاب و حکومت به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم الهام می‎گیرند و برای آنان کار می‎کنند باید شناسایی شده و محاکمه شوند، ولی اگر اسناد موجود نباشد، پس چنین حرف‎ها منصفانه نیست و مستقل بودن کمیسیون را ما زیر پرسش برده‎ایم.”

هفت ماه دیگر تا برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها باقی مانده‎است و حکومت پیشتر گفته‎است که اولویت کارش آوردن اصلاحات انتخاباتی است و بدون تحقق آن به انتخابات نخواهد رفت.

اما جانداد سپین غر رئیس اکسین یا شبکه جامعه مدنی برای انتخابات می‎گوید، در حالی‎که اعضای این کمیسیون به‌گونه شفاف گزینش نشده‎اند، اصلاحات در آن محسوس نیست، بی‌طرفی در آن وجود ندارد و نباید به برگزاری یک انتخابات قابل قبول همه‌گان چشم امید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *