• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۰۷ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14199
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14199
کارشناسان:

طالبان به طرح جدید صلح دولت “نه” گفته اند!

شماری از آگاهان امور سیاسی و نظامی به این باور اند که گروه طالبان به بسته پیشنهادی صلح حکومت افغانستان عملا پاسخ منفی داده است.

نزدیک به دو هفته از نشست دوم پروسه کابل می‌گذرد. نشستی که در آن طرح پیشنهادی صلح افغانستان از سوی رییس جمهور غنی به طالبان ارایه شد.

طالبان اما، تا کنون به گونه رسمی به آن پاسخ نگفته است.

دو روز پیش نیز داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت نیز گفت که تا کنون حکومت پاسخی در زمینه طرح پیشنهادی صلح ، از سوی گروه طالبان دریافت نکرده اما، امیدوار است، تا گروه طالبان به خواسته‌های حکومت پاسخ ارایه کند.

حکومت افغانستان در حالی انتظار پاسخ رسمی گروه طالبان است که در روزهای اخیر، گروه طالبان حملات شان را در بخش‌های از کشور به شدت افزایش داده است.

با این همه، عتیق الله امرخیل کارشناس امور سیاسی و نظامی کشور در گفتگوی با خبرگزاری جمهور می‌گوید که گروه طالبان با افزایش حملات شان در بخش‌هایی از کشور، عملا به خواسته‌های حکومت پاسخ منفی داده است.

آقای امرخیل می‌گوید که گروه طالبان همواره به مذاکرات با ایالات متحده امریکا تاکید کرده و حکومت افغانستان را به عنوان یک دولت دست نشانده طرف مذاکره خود نمی‌داند. به باور آقای امرخیل، گروه طالبان تلاش دارد، تا با آغاز مذاکره با امریکا، این کشور را به عنوان یک اشغالگر معرفی نموده و نیز قدرت خود را به نمایش بگذارد.

این را هم بخوانید:  از دروغ های شاخدار غنی تا چرند گویی های محب

آقای امرخیل می‌گوید تا زمانی‌که لانه‌های امن تروریستان در خاک پاکستان برچیده نشود، پروسه صلح افغانستان آنگونه که از سوی حکومت معرفی می‌شود، عملی نخواهد شد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که، کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح افغانستان امروز چهارشنبه (۲۳ دلو ) در مراسم گرامی داشت از بیست و سومین سالروز شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری در ارگ ریاست جمهوری گفت، سال پیشرو، سال ختم جنگ و رسیدن به صلح افغانستان خواهد بود.

آقای خلیلی تاکید کرد که شورای عالی صلح در موجی از بدبینی‌ها، گام‌های موثری را در زمینه ختم جنگ و رسیدن به صلح برداشته است.

رییس شورای عالی صلح به مردم اطمینان داد که این شورا تلاش‌های را در همه‌ عرصه‌ها به راه انداخته و خوشبین است که در سال پیشرو، گفتگوهای رسمی و غیر رسمی را با مخالفان مصلح دولت آغاز کند.

وی تاکید کرد که گروه‌های مخالف دولت نیز به گونه رسمی و غیر رسمی، جنگ را راه حل معضل افغانستان نمی‌داند.

این را هم بخوانید:  عمران خان به هند هشدار داد؛ در صورت حملۀ به پاکستان تلافی خواهیم کرد + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *