• انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 8039
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8039

طالبان اشغالگر نیستند؛ بلکه شهروندان افغانستان هستند

شکریه بارکزی نماینده سابق پارلمان افغانستان و سفیر فعلی کشور در نروژ تصریح کرد: طالبان قصد بازگشت به خانه‌هایشان را دارند، اما امریکایی‌ها این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند.

سفیر افغانستان در نروژ اعلام کرد که طالبان ارتش اشغالگر نیست بلکه آن‌ها شهروندان افغان هستند.

شکریه بارکزی نماینده سابق پارلمان افغانستان و سفیر فعلی کشور در نروژ تصریح کرد: طالبان قصد بازگشت به خانه‌هایشان را دارند، اما امریکایی‌ها این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند.

این دیپلمات ارشد افغانستان اظهار داشت: طالبان ارتش اشغالگر نیست بلکه آن‌ها شهروندان افغانستان هستند.

رسانه پاکستانی به نقل از بارکزی نوشت که طالبان شهروندان افغان هستند که عمدتا توسط هموطنان خود به عنوان محافظه کاران مذهبی افراطی، زن ستیزی و رویکرد تنبیهی دولت مشهور هستند.

خبرنگار امریکایی نشریه نیشن، آن‌ها را معادل آنجلیست‌های راستگرای جمهوریخواه امریکایی دانست و اظهار داشت که چنین افرادی در هر شهری پیدا می‌شوند.

وی افزود: هرچه بیشتر آن‌ها را تحت فشار قرار دهید، حامیان بیشتری پیدا خواهند کرد، اما در زمان صلح که در ۴۰ سال اخیر در افغانستان کمرنگ بود، بسیاری از طالبان مانند پدران خود در گذشته به زراعت، فروشندگی، و زندگی در قریه روی خواهند آورد.

در زمان سقوط حکومت طالبان، این گروه حامیان کمتری داشت اما اکنون شمار آن‌ها بسیار بیشتر است و مناطق زیادی را نیز تحت کنترل خود دارد. بسیاری از مراکز ولایت‌ها در افغانستان نیز با خطر سقوط روبرو هستند.

اشرف غنی رئیس جمهور کشور ضمن فاش کردن بخشی از استراتژی جدید امریکا در افغانستان گفت: واشنگتن در برنامه‌ چهار ساله تلاش می‌کند تا بر ۸۰ درصد از خاک افغانستان تسلط داشته باشد.

پیش از این نیز ملا هبت‌الله رهبر گروه طالبان نیروهای خارجی را مانعی برای تحقق صلح در افغانستان دانسته بود.

وی تصریح کرد که این گروه در پی یک تحقق یک نظام جامع با حضور همه اقشار و اقوام جامعه است و چنین نظامی آرمان‌های مردم را تامین می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *