• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۴ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 13516
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13516

طالبان آخوندزاده دیگر مثل طالبان ملا منصور نیست/ درگیری های داخلی طالبان هرات را ضعیف ساخته است

رهبری جدید طالبان که هبت‌الله آخوندزاده مسئولیتش را بر عهده دارد، نتوانسته به درستی عمل کند و چالش‌هایی از جمله اختلافات قومی و مشکلات مالی را برای طالبان به بار آورده است.

در این اواخر اعلامیه‌هایی از جانب طرفداران و نیروهای ملامنصور، رهبر قبلی طالبان منتشر شده که از وضعیت جاری این گروه به رهبری ملا هبت‌الله آخوندزاده شکایت دارد.

در این اعلامیه نوشته شده رهبری جدید طالبان که هبت‌الله آخوندزاده مسئولیتش را بر عهده دارد، نتوانسته  به درستی عمل کند و چالش‌هایی از جمله اختلافات قومی و مشکلات مالی را برای طالبان به بار آورده است.

به نقل از این اعلامیه که در اکثر ولسوالی‌های هرات، به خصوص شیندند، کشک کهنه و گلران منتشر شده، آمده است: “در زمان ملا منصور، فتوحات زیادی وجود داشت و دولت کمتر می‌توانست با طالبان مقابله کند.”

در این نوشته ذکر شده که این وضعیت برای آینده گروه طالبان خطرناک می‌باشد و می‌تواند این گروه را به سمت نابودی ببرد.

این اعلامیه خبر می‌دهد که سیاست‌ها و مدیریت فعلی طالبان باعث شده که این نیروها در بسیاری از نبردها در ولایت‌های مختلف صدمات و تلفات ببینند و وادار به عقب نشینی شوند.

این را هم بخوانید:  بالاخره دانشمندان ایتالیایی واکسنی برای مقابله با بیماری «ایدز» ساختند

گفته شده که در مورد این مشکلات تا کنون چندین بار هم به رهبری فعلی طالبان نامه نگاری شده و این مسائل توضیح داده شده ولی گوش شنوایی وجود نداشته است.

در زیر این اعلامیه شماره‌هایی هم درج شده که برای شنیدن شکایات نفرات طالبان به کار می‌رود.
با این حال مسئولان محلی هرات هم از توزیع این اعلامیه در روزهای اخیر در ولسوالی‌های هرات خبر می‌دهند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به خبرگزاری جمهور گفت: “دقیقا ما هم خبر داریم که این اعلامیه‌ها که ناشی از اوج اختلافات درونی گروه‌های طالبان است، در ولسوالی‌های زیادی از هرات منتشر شده است.”

به بیان وی، این درگیری‌ها بیشتر بر سر حاکمیت و قدرت میان دو والی پیشین و فعلی طالبان هرکدام ملا منان لیوانِی و ملا آخوندزاده است.”

آقای فرهاد می‌افزاید که این اعلامیه‌ها بیانگر این است که راه و هدف طالبان درست نیست و بیشتر بر سر قدرت و برای به دست آوردن عشر و زکات با هم درگیر می‌شوند.

این را هم بخوانید:  اوضاع امنیتی فاریاب وخیم است/جنگ و درگیری میان سربازان امنیتی و طالبان در این ولایت

او گفته که نیروهای امنیتی هم آمادگی کامل را دارند تا در صورت درگیری‌های مسلحانه میان حلقه‌های متخاصم طالبان، به مردم آسیبی نرسد.

در همین حال عبدالرحیم، یکی از بازشندگان ولسوالی شیندند که به تازگی به شهر هرات آمده، می‌گوید که درگیری‌های طالبان در این اواخر میان خودشان زیاد شده و زد و خوردهای‌شان نشان می‌دهد که سال جدید، این اختلافات بیشتر هم می‌شود.

او می‌گوید به خاطر اینکه طالبان در نزدیکی خانه او در شیندند موقعیت داشتند به هرات آمده است.
اوضاع گروه طالبان در این اواخر بیش از حد پیچیده شده است.

در قسمتی گروه‌های ملارسول و ملا هبت‌الله آخوندزاده با هم درگیر هستند و حالا هم طرفداران ملامنصور به جمع مخالفان ملا هبت‌الله آخوندزاده افزوده شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *